niedziela, 29 czerwca 2014

Naprawa, wymiana silnika - co wybrać, koszty, gwarancji.

Witam,

naprawa silnika po uszkodzeniu nigdy nie należy do tanich i szybkich operacji. Z jednej strony musimy się liczyć z dużymi wydatkami z drugiej na pewno będziemy mieli wątpliwości do fachowości oraz gwarancji wykonania naprawy. Warto poczytać wpisy na farach w którym użytkownicy narzekają, że auto po wymianie silnika ciągle sprawia problemy, lub generalny remont nie przyniósł spodziewanego rezultatu - w takich sytuacjach często mechanicy rozkładają ręce i proponują przeprowadzenie kolejnej płatnej naprawy, która znowu może nie przynieść spodziewanego rezultatu.



W ostatnich latach podaż używanych silników na naszym rynku gwałtownie wzrosła - jest to związane z dużym importem aut z UK przeznaczonych na cześć. Niestety za ilością nie idzie jakość, większość sprowadzanych silników jest mocno wyeksploatowanych lub w przeszłości miały jakieś większe lub mniejsze problemy (awarię układu wtryskowego, turbo, głowicy). Z drugiej strony usługi firm zajmujących się remontami silników podrożały, a część mniejszych zakładów po prostu upadła ze względu konkurencji części używanych lub braku możliwości naprawy nowszych jednostek. Niestety awaria silnika to dość spory problem,a przepis na sukces całej procedury nie jest łatwy do osiągnięcia.

Odpowiedzmy sobie na krótkie pytanie kiedy wymieniać, a kiedy naprawiać silnik.
Naprawiamy gdy:
- do remontu jest głowica
- uszkodziliśmy wał korbowy
- zużyły się uszczelniacze zaworowe (kopcenie)
Warunek musimy znaleźć firmę która zna się na swojej robocie i potrafi precyzyjnie zregenerować silnik, a następnie go złożyć.

Szukamy używanego gdy:
 - skrajne wyeksploatowanie (problemy z kompresją, zużyciem oleju)
 - zatarty cały silnik
 - zalanie silnika wodą
 - przegrzanie silnika prowadzące do uszkodzenia tłoków i innych elementów

Aby dokonać takiej wstępnej selekcji trzeba umieć ocenić stan jednostki napędowej, wykonując odpowiednie testy oraz rozbierając silnik w poszukiwaniu przyczyny. Do tego typu zadań przyda się doświadczenie oraz odpowiedni sprzęt. W zależności od sytuacji warto przeprowadzić:
- badanie szczelności głowicy
- pomiar ciśnienia oleju
- pomiar ciśnienia oleju turbosprężarki

- zmierzenie kompresji
- weryfikacja układu wtryskowego (najlepiej oddać do czyszczenia)
- weryfikacja stanu turbo
- weryfikacja działania DPF oraz katalizatora
- diagnostyka komputerowa
- sprawdzenie termostatu, EGR, przepustnicy

- demontaż miski olejowej i płukanie układu
- weryfikacja stanu panewek
- sprawdzenie układu zapłonowego
Przyczyny awarii silnika są różne, podobnie jak ich zakres. W zależności od sytuacji warto zweryfikować niektóre punkty z tej listy, aby mieć rozeznanie w kosztach i przyczynach awarii. Często sama wymiana silnika nic nie da, ponieważ zaraz powodem kolejnej poważnej usterki może być niesprawny układ wtryskowy, który wypali nam dziury w tłokach lub turbina która wpadnie  do środka silnika robiąc spustoszenie. Silnik to organizm składający się z kilku układów, jeśli choćby jeden jest w kiepskiej kondycji - odbije się to na parametrach oraz w dłużej lub krótszej perspektywie na stanie silnika. Dobry mechanik powinien nam wyjaśnić co spowodowało problem z silnikiem oraz w jaki sposób można zapobiec powtórzeni się tej sytuacji oraz co zapobiegawczo warto byłoby zrobić przy okazji remontu.

Wymiana i naprawa silnika to temat rzeka, każdy musi w własnym zakresie zmierzyć się z tym pytaniem. Tego typu naprawy nie są nigdy tanie, ani łatwe do realizacji dlatego poleca się zainwestowanie w dobrych specjalistów, oraz sprawdzone i pewne źródła części. Naprawa po łebkach może przynieść tylko rozczarowanie.

PS. Postaram się opisać na przykładzie jak szukać używanego silnika oraz w jaki sposób  przeprowadzić jego remont z uwzględnieniem cen. 





Likwidacja szkody komunikacyjnej z OC - oszustwa ubezpieczycieli.

Witam,

mam nadzieję, że informacje zawarte w tym wpisie nigdy wam się nie przydadzą, natomiast warto znać najpopularniejsze sztuczki ubezpieczycieli, które mają na celu jak najmniej korzystna wycenę naszej szkody.
Aby wiedzieć jak się bronic trzeba znać metody ubezpieczalni.



Najpopularniejsze sztuczki ubezpieczycieli, aby zaniżyć wartość odszkodowania:

1. Zaniżanie części potrzebnych do naprawy:
-  zaniżanie wartości części ze względu na ich wiek
-  zaniżanie wartości części ze względu na ich zużycie
- stosowanie najtańszych zamienników
- żądanie FV za oryginalne części

Ubezpieczyciel ma obowiązek zapłacić za nowe części w oryginale i to bez amortyzacji.
Jedynie jeśli wykaże, że auto po naprawie zyskało na wartości może domagać się obniżenia kwoty wypłaconego odszkodowania - rzadkie  przypadki. W przypadku aut na gwarancji ubezpieczyciel musi zapłacić za nowe części o jakości oryginału. Najtańszy zamiennik może być zaproponowany jeśli dane część była mocno wyeksploatowana. W tego typu sprawach powołujcie się na uchwałę Sądu Najwyższego z 12 kwietnia 2012 r. w sprawie o syg. III CZP 80/11 - stosowanie amortyzacji części lub z 20 czerwca 2012 r. w sprawie syg. III CZP 85/11 - stosowanie części oryginalnych. Szczegóły znajdziecie w Internecie.

2. Brak auta zastępczego - ubezpieczenie OC sprawcy musi obejmować wydatki na zapewnienie auta zastępczego. Jesli masz inny pojazd nie przysługuje Ci to prawo. W tego typu sprawach powołaj się na uchwałę Sądu Najwyższego z 17 listopada 2011 r. w sprawie o syg. III CZP 05/11

3. Brak rekompensaty za utratę wartości auta - auta powypadkowe maja niższą cenę, dlatego ubezpieczyciel powinien zwrócić utratę wartości handlowej po kolizji. Powołaj się na uchwałę Sądu Najwyższego z 12  października 2001 r. w sprawie o syg. III CZP 57/01

Jak ocenić stan zużycia paska rozrządu? 10 rad na temat obsługi rozrządu.

Witam,

z uwagi na to, że już kilka razy natrafiłem na różnych forach internetowych na pytanie:
Jak ocenić stan zużycia paska rozrządu? lub Ile przejadę jeszcze na tym rozrządzie? 
- postanowiłem napisać ten krótki artykuł opierając się na informacjach z
Tygodnika Motor 12/2014

Na wstępie warto sobie wyjaśni, że nie ma sposobu który pozwala nam na sprawdzenie stanu zużycia rozrządu czy też zweryfikować kiedy był wymieniony. Najbezpieczniej przyjąć zasadę, że rozrząd wymieniamy zawsze po zakupie używanego auta. Chyba, że sprzedawca dysponuje dokumentacja przeprowadzonej naprawy z rachunkami na części i robociznę.


10 praktycznych porad związanych z paskiem rozrządu dziennikarzy Tygodnika Motor.

1. Wymień zawsze rozrząd po zakupie auta używanego,
stosuje się tu identyczna zasadę jak do wymiany oleju i filtrów.

2. Nie wierz w zapewnienia sprzedawcy o wymianie rozrządu, jeśli tego odpowiednio nie udokumentował.
Ludzie wpadają na rożne głupie pomysły, czyszczą pasek i obudowę, wymieniają tylko sam pasek lub po prostu na siłę uatrakcyjniają swoją ofertę.

3. Wraz z paskiem wymieniaj komplet rolek i pompę wody. 
Najczęściej blokująca się rolka doprowadza do zerwania.

4. Wybieraj tylko produkty renomowanych producentów - na rozrządzie się nie oszczędza.

5. Kupuj części przez internet (najtańsze źródło części) - zwróć uwagę na opis przedmiotu,
każdy z podzespołów powinien mieć wymienionego producenta - zdarzają się części no name,
za które nikt nie chce brać odpowiedzialności.

6. Nie toleruj wycieków oleju - ma destruktywne działanie na gumę. Wymień uszczelniacz na wale przy okazji wymiany rozrządu.

7. Nie przekraczaj granicy 100 tys. km na tym samym rozrządzie.

8. Jeżdżąc głównie po mieście skróć wymianę o 30% - rozrząd w takich warunkach jest narażony na większe obciążenia.

9. Wymieniaj rozrząd maksymalnie co 7 lat.

10. Nie stosuj powtórnie zdemontowanego paska - trudno wtedy o właściwe naprężanie oraz łatwo o pomyłkę w montaży (zły kierunek).

Na koniec dodam od siebie, zawsze szczegółowo dokumentuj przeprowadzane naprawy swojego auta. Części bierz zawsze na FV (paragony po kilku tygodniach robią się wyblakłe) w serwisach wymagaj rachunku za przeprowadzona naprawę - to jakieś nieporozumienie jeśli za naprawę musisz zapłacić kilkaset zł i nie masz jeszcze rachunku.





Sprzedaż auta, a rozliczenie podatku w PIT. Jak rozliczyć sprzedaż auta?

Cześć,

poruszę dzisiaj dość ważny i interesujący temat związany z rozliczeniem podatku od sprzedaży auta w PIT.
Odpowiem na najczęściej zadawane pytania:
Kiedy muszę zapłacić podatek od sprzedaży auta?
Czy muszę rozliczyć stratę na sprzedaży samochodu?
W jakim PIT mam rozliczyć sprzedaż auta?
Do kiedy zapłacić ewentualny podatek?



Obowiązek rozliczenie sprzedaży samochodu maja osoby, które posiadały je do pół roku (liczone od końca miesiąca w którym kierowca kupił auto). Jeżeli kupiłeś auto 12 stycznia to możesz go sprzedać bez rozliczania w PIT dopiero 1 sierpnia.

Sprzedaż auta rozliczasz w PIT-36, uwzględniasz na nim również pozostałe dochody, także te z tytułu umowy o pracę (zamiast w PIT-37).

Bezwzględnie czy zarobiłeś na aucie czy może straciłeś musisz rozliczyć to w PIT,
jeśli sprzedaż go w ciągu 6 miesięcy.

Zeznanie podatkowe składamy do 30 kwietnia i do tej daty mamy czas na opłacenie podatku.

Do zapłaty będziesz miał podatek według skali Twoich dochodów 18 lub 32 proc.

WAŻNE. Jeśli straciłeś na sprzedaży auta to możesz tą kwotę w ciągu 5 lat odliczyć
od zysków z sprzedaży innych auta.

PS. Jesli masz pytania odnośnie tego artykułu pisz na maila: j.tomczak21@gmail.com.
Pomogę w rozliczeniu podatku od sprzedaży auta.







niedziela, 1 czerwca 2014

Auta z USA - sprawdzenie przeszłości, przebieg, wypadkowość, legalność.

Cześć,

dzisiaj pierwszy artykuł związany z sprowadzanymi autami z USA. Auta z Stanów Zjednoczonych wciąż cieszą się dużą popularnością w PL. Szczególnie opłaca się przywozić auta luksusowe bardzo młode i drogie. Nie ma co się łudzić, te auta najczęściej są powypadkowe, ponieważ pomimo tego, że zakup auta w USA jest tani to podatki, które musimy zapłacić w PL są horrendalnie wysokie i import aut bezwypadkowych mija się z celem - są oczywiście sposoby, aby przywieźć auta z USA i zminimalizować koszty całej operacji do minimum, ale to już temat na osobny wpis.


Chciałbym omówić temat dwóch systemów z USA, które pozwalają weryfikować przeszłość samochodów z tamtego rynku. CarFAX oraz Autocheck to dwie bardzo popularne bazy z ogromna ilością informacji na temat przeszłości samochodów. Obie firmy działają w USA natomiast ich raporty można kupić w Polsce przez Allegro jest to najtańsze i najłatwiejsze rozwiązanie (szczególnie polecam swoje aukcje :) lub bezpośrednio na ich stronie pod warunkiem, że mamy kartę kredytową bądź konto w PayPal.
                    
 Raporty CarFAX oraz Autocheck - z tłumaczeniem po polsku, realizacja 12h, konsultacja wyników

W PL u pośrednika za raport związany z przeszłością naszego auta zapłacimy od 20 zł za podstawową wersję (Autocheck) do 60 zł za wersję rozszerzona i w pełni przetłumaczoną (CarFAX + Autocheck). Biorąc pod uwagę, że zakup pojedynczego raportu kosztowałby nas u źródła 30 dolarów to cena z Allegro jest atrakcyjna. Dużo niższe ceny  u pośredników w PL wynikają z faktu, że oba systemy oferują nielimitowany dostęp po opłaceniu miesięcznego abonamentu.


Aby sprawdzić auto wystarczy nam numer VIN - to wszystko nie potrzeba żadnych innych danych. Informacje z systemu są przechowywane na stałe, także możesz również sprawdzić auta zarejestrowane w PL od dłuższego czasu.
Co zawiera raport Autocheck i CarFAX?
W dużym skrócie znajdziesz tam wszystkie informację które pozwolą Ci ocenić przeszłość auta bez wychodzenia z domu i oględzin na miejscu. W raporcie znajdziesz:
- adnotacje o wypadkach, kolizjach z zdjęciami z ubezpieczalni która wykonywała wycenę napraw
- przeprowadzone naprawy z informacją o ich zakresie, dacie oraz odnotowanym przebiegu
- akcje producenta, naprawy gwarancyjne
- zalania, kradzieże
- auto używane jako radiowóz, taksówka

Informacje gromadzone w raportach pochodzą z autoryzowanych serwisów, ubezpieczalni oraz urzędów komunikacyjnych. Jeśli auto było naprawiane w małym warsztacie lub przez osobę prywatną wpisu w bazie nie będzie. Natomiast największym zmartwień osób kupujących auta z USA jest ich przeszłość wypadkowa - oba raporty pozwalają ocenić na ile poważne było zdarzenie w którym auto brało udział oraz na co zwrócić uwagę podczas oględzin auta, to zdecydowanie ułatwia decyję 0 wyborze auta.

Poniżej konkretny raport CarFAX z krótkim tłumaczeniem oraz obok raport z bazy Autocheck.


Polecam zakup oby raportów, ponieważ źródła danych z których korzystają obie firmy często wzajemnie się uzupełniają, a to pozwala uzyskać więcej cennych informacji w chwili zakupu. W USA każdy kto myśli o zakupie auta zamawia raport (zdecydowanie popularniejszy jest CarFAX), większość dealerów udostępnia je za darmo dla zainteresowanych - w Europie daleko nam do takich standardów, może kiedyś uda się stworzyć taka bazę

Jeśli szukasz informacji o aucie z USA sprawdź moja ofertę.