poniedziałek, 13 maja 2013

Jak obliczyć akcyzę za sprowadzone auto? Ile zapłacę opłat za samochód?

W tym artykule wyjaśnię Ci wątpliwości, które często pojawiają się podczas zakupu samochodu przy którym są do wykonania opłaty skarbowe. W tym krótkim wpisie znajdziesz informacje: Jak obliczyć akcyzę dla wybranego auta? Skąd celnicy biorą wartości samochodów sprowadzonych? Ile wynoszą stawki akcyzy na samochody sprowadzane z UE? Ile mam czasu na opłacenie akcyzy?


Na wstępie krótkie wprowadzenie. Często przeglądając ogłoszenia znajdujemy informacje, że auto jest do opłat. Co ma na myśli sprzedawca pisząc, że auto jest do opłat? Najczęściej auto do opłat to samochód w którym trzeba zapłacić:
tłumaczenie 100 - 200 zł
badanie techniczne 99 - 180 zł ( min. w zależności od tego czy auto było uszkodzone czy nie)
akcyza -  do 2000 cm3 - 3,1% ceny pojazdu, jeśli samochód ma pojemność ponad 2000 cm3 - 18,6% ceny pojazdu (przeliczonej z EUR na PLN po kursie NBP z danego dnia)
koszty wydania zaświadczenia VAT-25 - 160 zł 
wizyta w Wydziale Komunikacji 250 zł (rejestracja auta)
opłata ekologiczna  500 zł
Tutaj znajdziesz info. jak zarejestrować auto sprowadzane do Polski krok po kroku.


Bardzo często przy zakupie auta to właśnie akcyza stanowi największy wydatek. Jak więc obliczyć wielkość akcyzy? Pomoże Ci w tym średnia cena rynkowa pojazdu która jest wymagana do wyliczenia podatków: akcyzowego lub od czynności cywilno-prawnych (PCC-3). Takie ceny urzędnicy celni oraz skarbowi pobierają min. z tabel euro tax.

Średnią wartość rynkową pojazdu poznasz  korzystając z programu do wyliczania składki OC i AC firmy AXA. Aby obliczyć cenę rynkowa swoje auta kliknij tutaj. Kwotę tą  pomniejszasz o podatek VAT (23%), a następnie stawkę akcyzy. Np. Auto z 2 l silnikiem wyceniono na 20 tys zł przez AXA. Kwota podlegająca akcyzie to 15 786 zł:  Obliczenia: 20 tys./1,23= 16 260 zł, 16 260/1,03= 15786 zł

Kupując samochód z zagranicy musisz zapłacić akcyzę w terminie 14 dni od dnia przekroczenia granicy Polski, którą określasz w wniosku akcyzowym. Urzędu nie interesuje cena jaką zapłaciłeś za pojazd. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami gdy cena kupna odbiega od ceny rynkowej o ok 20-30% urząd wylicza akcyzę od średniej ceny rynkowej w Polsce.

Kupując samochód zarejestrowany w Polsce o wartości rynkowej powyżej 1000 zł musisz złożyć do urzędu skarbowego druk PCC-3 w terminie 14 dni od daty umowy i zapłacić 2% podatku od wartości rynkowej samochodu. Tu również liczy się porównanie ceny kupna ze średnią ceną takiego pojazdu. Jeżeli cena jest znacząco niższa to można liczyć się z kontrolą urzędu skarbowego i obowiązkiem uzasadnienia niższej ceny zakupu.

Podsumowując pomijając akcyzę za rejestrację auta z zagranicy zapłacisz około 1200 zł. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy firmy zajmującej się tego typu sprawami. Dzięki temu unikniemy błędów oraz zaoszczędzimy sporo czasu w urzędach.
Jeśli cenisz swój czas i wolisz uniknąć błędów podczas wypełniania wniosku oraz nieporozumień w urzędach (nie licz na pomoc Pani z okienka) możesz zamówić przygotowanie całej dokumentacji lub nawet zlecić rejestrację auta w Twoim imieniu.Sam pomagam w przygotowaniu dokumentacji do rejestracji oraz załatwiam tłumaczenia - Twoje zadanie to dostarczenie dokumentów do odpowiedniego Urzędu. Jeśli jesteś zainteresowany napisz w sprawie rejestracji na adres: j.tomczak21@gmail.com lub dzwoń
Jarek Tomczak kom. 692 534 224.


Polecane linki:
Rejestracja samochodu z zagranicy krok po kroku.
Ile kosztuje zarejestrowanie samochodu z Niemiec?
Sprowadzasz auto? Sprawdź, ile zapłacisz w urzędach.
Aktualne ceny badań technicznych.
http://www.podatekakcyzowy.pl/artykul,2252,deklaracja-uproszczona-akc-u-dla-wnt-samochodow-osobowych.html1 komentarz: