wtorek, 26 marca 2013

Sprawdzanie VIN VW


Często oglądając auto zastanawiasz się nad wiarygodnością informacji podawanych przez sprzedawcę takich jak przebieg, wykonane czynności serwisowe czy przeprowadzone akcje serwisowe. Realia polskiego rynku samochodów używanych są niestety brutalne.

Historię swojego VW można zweryfikować w każdym serwisie tych marek przedstawiając dokumenty w których jesteśmy wpisani jako właściciele auta. Otrzymamy wtedy wgląd do informacji o wszystkich wizytach auta w serwisie w raz z zapisanymi przebiegami auta. Warto takie sprawdzenie przeprowadzić, ponieważ od ubiegłego (2012)  roku jest to zupełnie bezpłatne, a informacje w ten sposób uzyskane są bardzo cenne np. info. o wymianie rozrządu.


Jeśli szukasz auta używanego polecam Ci przeprowadzenie takiej kontroli w ASO. Udajesz się wtedy z właścicielem auta do ASO VW i przedstawiacie dowód rejestracyjny oraz dowód osobisty właściciela. Pracownik przedstawi Ci wtedy pełna historię która znajduje się w systemie.

UWAGA, zdarzają się przypadki, że pomimo że auto było serwisowane w ASO serwis nie dokonywał wpisów do systemu szczególne częste zjawisko wśród aut sprowadzanych z Włoch oraz Francji. Wynika to z braku odpowiednich procedur serwisowych w tych kraj oraz niedbalstwa ich pracowników .

Baza z danymi jest tworzona od roku 1998 dla Audi i VW, natomiast od 2003 roku wpisy pojawiają się regularnie. W Polsce system zaczął sprawnie działać w 2006 roku.  W roku 2007 podobny system uruchomiły serwisy Skody i Seata w całej Europie.
Nie ma problemu z uzyskaniem informacji z bazy dotyczących aut pochodzących z rynku Niemieckiego czy krajów Beneluksu. W Francji wpisy są odnotowywane w 50% aut, dla Włoch jest to około 10%.

Jeśli chciałbyś sprawdzić konkretny egzemplarz Audi, Seata, Skody czy VW to napisz do mnie maila j.tomczak21@gmail.com lub zadzwoń: 692 534 224, postaram się Ci pomóc koszt sprawdzanie jest niewielki w porównaniu do pieniędzy i czasu które możesz zaoszczędzić.

Przydatne linki:
Więcej informacji o sprawdzaniu historii w ASO - artykuł jest z 2009 roku więc niektóre informacje są już nieaktyalne