niedziela, 28 lipca 2013

Sprawdzanie historii, przebiegu auta z Niemiec.

Witam serdecznie. Dzisiejszy artykuł będzie kolejnym poruszającym temat przeglądów okresowy zagranicą. Tydzień temu pisałem o Sprawdzanie historii, przebiegu auta z Francji. Tym razem opisze w jaki sposób można sprawdzić przebieg auta z Niemiec. W tym wpisie znajdziesz odpowiedzi na takie  pytania :  Jak sprawdzić przebieg auta po numerze VIN? Jak sprawdzić przebieg z badania technicznego? Jak wyglądają oryginalne dokumenty z niemieckiego badania technicznego? Jak wygląda nalepka z badania technicznego? Jakich dokumentów potrzebuje aby sprawdzić przebieg samochodu? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania to zapraszam to przeczytania dalszej części wpisu.Na zachodzie Europie w odróżnieniu do Polski podczas przeglądu okresowego dostajemy raport z którego otrzymujemy podstawowe informacje na temat auta np. jego przebieg, usterki które wyszły na badaniu (poważne - podlegające kolejnemu przeglądowi i naprawy niewymagające przeglądu) , miejsce oraz data przeglądu. Przegląd można wykonać w jednej z autoryzowanych stacji (niem. TÜV, Hauptuntersuchung, KFZ-Überprüfung), najpopularniejsze sieci to TÜV Süd , TÜV Rheinland, TÜV Nord, DEKRA koszt przegląd to mieści się w granicach ok. 50 do ok. 90 Euro. Po przeglądzie jest wbijana pieczątka w dowód i naklejana nalepka na tablice rejestracyjne.

Przeglądy u Niemców wykonuje się: dla aut nowych po 36 miesiącach, następnie co 2 lata. Taksówki i samochody do wynajęcia co 12 miesięcy, również po pierwszym dopuszczeniu do ruchu. Tutaj dokładna tabela częstotliwości badań technicznych różnych pojazdów. 


Skan przedstawia oryginalny raport z przeprowadzonego przeglądu na terenie Niemiec  w sieci TÜV RheinlandPozostałe popularne sieci kontroli pojazdów to: TÜV Süd , TÜV Rheinland, TÜV Nord, DEKRA - w ich przypadku raport może wyglądać inaczej, ale będzie podobne do tego z skanu.

Plakietka pokazuje ważność badania technicznego. Cyfra w środku wskazuje rok ważności, cyfry na zewnątrz koła to miesiące. Miesiąc, który jest NA GÓRZE plakietki wskazuje ważność badania. Tutaj badanie techniczne jest ważne do grudnia 2015.

Weryfikację przebiegu można bez problemu dokonać posiadając dokumenty z badania z których odczytamy adres stacji technicznej (wystarczy nam raport lub faktura z badania). W dowodzie rej. nie ma adresu stacji, nie ma go tez na tablicach rejestracyjnych. Aby sprawdzić przebieg auta bez dokumentów z przeglądu trzeba skontaktować się z przedstawicielem sieci w której dokonane było badanie okresowe interesującego nasz auta. Każda sieć posiada centralną bazę w której zapisano info. o wszystkich przeglądach.

Przykład dowodu z wbitą pieczątką z badania technicznego.

Należy zwrócić uwagę, że badanie na terenie Niemiec jest bardziej szczegółowe, wymogi są bardziej surowe niż w Polsce - tyle teoria. Czytając fora można natknąć się jednak na informacje, że nie ma problemu, aby TÜV po prostu kupić.  Cały badanie trwa ok. 30 minut. Jeśli termin ważności badania zostanie przekroczony do 2-4 miesiące – kara 15 Euro, 4-8 miesięcy – 25 Euro powyżej 8 miesięcy – 40 Euro + 2 punkty karne. Za brak nalepki na tablicy rejestracyjnej – kara w wysokości 10 euro. CO WAŻNE dokumenty z badania należy przechowywać przynajmniej do kolejnego badania i okazać na wezwanie „odpowiednich organów” oraz przy rejestracji samochodu. Nie jest jednoznacznie powiedziane, że „odpowiednie organy” to policja. Dlatego większość Niemców ma z tym problem i na wszelki wypadek wożą te dokumenty. Czytając fora użytkowników można szacować, że ok. 60% Niemców wozi, a ok. 40% - nie.

Podsumowując mając dokumenty z niemieckich przeglądów w łatwy sposób sprawdzimy oryginalność przebiegu interesującego nas auta. Jeśli nie mamy dokumentów z badania zawsze możemy spróbować dojść po pieczątce gdzie zostało wykonane.

Ps. Jeśli chciałbyś sprawdzić przebieg auta w Niemczech chętnie Ci w tym pomogę. Kontakt do mnie: 693 582 120 lub mail j.tomczak21@gmail.com. Koszt sprawdzenia auta będzie niewielki, a Ty będziesz miał pewność co do jego oryginalnego przebiegu.

Ps. artykuły które warto przeczytać:
Sprawdzanie VIN VW

14 komentarzy:

 1. Witam Pan Jarek sprawdzał dla mnie dwa auta. Na auto z Niemiec zdecydowałem się ponieważ pomimo braku książki serwisowej udało się potwierdzić przebieg auta. Pan Jarek znalazł ostatniego właściciela z którym się skontaktował i wypytał o auto. W raporcie który mi przesłał wyszczególnił dokładnie to co było w ostatnim czasie wymieniane oraz naprawiane. Auto kupiłem i oddałem do warsztatu - wszystko się potwierdziło (wymiana rozrządu, elementów zawieszenia) POLECAM

  OdpowiedzUsuń
 2. Niesamowite wsparcie !!!!!
  warto sprawdzić, bo mogłoby się okazać, że drugi właściciel "nic nie wie o kręceniu licznika" bo z takim przebiegiem go kupił... a kręcił licznik ten pierwszy....
  specjalnie wjeżdżają do serwisu w Polsce, żeby zrobić historię z nowym przebiegiem, bo łatwiej sprawdzić w Polsce niż w Niemczech...
  Polecam, będę polecał i przy zakupie następnego na pewno się zgłoszę.
  Serdecznie pozdrawiam p.Jarku !!!!
  Maciej

  OdpowiedzUsuń
 3. Potwierdzam fachowośc i informacje uzyskane:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Polecam!
  Pan Jarosław bardzo szybko odpisuje na maile, działa niezwykle sprawnie. Informacje okazały się potwierdzać to co mówił sprzedający. Mimo braku kompletu dokumentów, udało się zweryfikować książkę serwisową, wykonane naprawy oraz przebieg. Pozdrawiam i życzę powodzenia!
  Adam

  OdpowiedzUsuń
 5. Odpowiedzi
  1. Jak najbardziej. Proszę na wysłać wiadomość na adres j.tomczak21@gmail.com

   Usuń
 6. Dobry wieczór jak można się z Panem skontaktować?
  Pozdrawiam Sławek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę wysłać wiadomość na adres j.tomczak21@gmail.com

   Usuń
  2. Witam chciałabym sie z panem skontaktować.

   Usuń
  3. Proszę wysłać wiadomość na adres j.tomczak21@gmail.com

   Usuń
 7. Witam dzwoniłem do Pana odnośnie sprawdzenia samochodu

  OdpowiedzUsuń
 8. Jaki jest koszt takiego sprawdzenia auta z niemiec?

  OdpowiedzUsuń
 9. Proszę o wysłanie wiadomości na adres j.tomczak21@gmail.com
  Postaram się pomóc

  OdpowiedzUsuń
 10. Poniżej linki pod którymi dowiecie się jak sprawdzić przebieg auta po VIN i nie tylko:
  https://www.youtube.com/playlist?list=PLXkiKTrCgMCTyt-zlplhDs1bB3TLhjO3i.
  Playlista z darmowymi dekoderami VIN:
  https://www.youtube.com/watch?v=Y2VtgUJD9b4&list=PLXkiKTrCgMCTIvYGZ5Gg3e4VEyBVaP6Ph

  OdpowiedzUsuń