niedziela, 8 grudnia 2013

Tłumaczenie niemieckiego dowodu rejestracyjnego - znaczenie pól.

Witam, dzisiejszy wpis jest dalszą kontynuacją artykułów na temat tłumaczeń dowodów rejestracyjnych z krajów UE. Na tym blogu znajdziesz tłumaczenie dowodu francuskiego oraz belgijskiego. Dzisiaj opiszę, przetłumaczę najważniejsze pozycje w dowodzie niemieckim. Od razu zaznacza, że w przypadku Niemiec dowód jest dwuczęściowy.
Pierwsza cześć nowego dowodu rejestracyjnego wprowadzona od 2005 r.

A. Numer tablic rejestracyjnych
B. Data pierwszej rejestracji
I.   Data ostatniej rejestracji

C1-2. Nazwisko i imię właściciela

C3. Ulica, kod pocztowy, miejscowość
D1. Marka pojazdu
D3. Model
E. Numer VIN
P3. Rodzaj paliwa

Druga część nowego dowodu rejestracyjnego.
Znajdziesz tutaj informacje o ilości właścicieli auta.

A. Numer tablic rejestracyjnychB. Data pierwszej rejestracji
I.   Data ostatniej rejestracji
C..1-2 Nazwisko i imię właściciela
C..3. Ulica, kod pocztowy, miejscowość
D..1. Marka pojazdu
D..3. Model
E. Numer VIN
P1. Pojemność
P2. Moc kw
P3. Rodzaj paliwa

W Niemczech w obiegu używane są jeszcze dwa rodzaje dokumentów:- nowe (od 2005 r): dwuczęściowe dowody rejestracyjne 
- stary wzór: dowód rejestracyjny (Fahrzeugschein) i karta pojazdu (Fahrzeugbrief) – popularnie nazywane „mały brief” i „duży brief”.

W przypadku starych Briefów mamy możliwość sprawdzenia kto był poprzednim właścicielem auta oraz ile miał lat. To z tego powodu czasami znajdujemy informacje w ogłoszeniach, że auto należało do niemieckiego dziadka - warto to sprawdzić.


Ciekawostka - spora cześć Niemców wozi w schowku auta dokumenty z badania technicznego, ponieważ przepisy nakazują zachowanie tych dokumentów do kontroli. Jesli kupujesz auto z Niemiec pytaj o popularny TUV z badania technicznego - znajdziesz na nim informacje o przebiegu i usterkach auta.

Podstawową zasada przy sprawdzaniu dokumentów auta jest porównanie danych znajdujących się w dowodzie z danymi na umowie kupna-sprzedaży oraz sprawdzenie numeru VIN w miejscu wybicia na nadwoziu. Jeśli w miejscu właściciela pojazdu wpisana jest firma należy sprawdzić czy auto miało zapłacony VAT. Więcej informacji o przekręcie na podatku VAT po tym linkiem (kliknij)

Po tym linkiem znajdziesz dokładne skany niemieckich dowodów, z zaznaczonymi znakami wodnymi.


Jeśli cenisz swój czas i wolisz uniknąć błędów podczas wypełniania wniosku oraz nieporozumień w urzędach (nie licz na pomoc Pani z okienka) możesz zamówić przygotowanie całej dokumentacji lub nawet zlecić rejestrację auta w Twoim imieniu.Sam pomagam w przygotowaniu dokumentacji do rejestracji oraz załatwiam tłumaczenia - Twoje zadanie to dostarczenie dokumentów do odpowiedniego Urzędu. Jeśli jesteś zainteresowany napisz w sprawie rejestracji na adres: j.tomczak21@gmail.com lub dzwoń Jarek Tomczak kom. 692 534 224.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz