sobota, 26 października 2013

Jak zamiennik dobrać? Które części zamienne są wysokiej jakości?

Witam w dzisiejszym wpisie poruszę temat części zamiennych. Większość z nas serwisuje swoje auta poza siecią autoryzowanych stacji obsługi (ASO) głównie wynika to z faktu że dobre warsztaty niezależne są sporo tańsze, a jakość świadczonych  usług jest na podobnym lub wyższym poziomie. Podobnie robimy wybierając części eksploatacyjne, decydujemy się na zamienniki. Warto jednaka wiedzieć, którzy producenci oferują towar najwyższej jakości, który często trafia na pierwszy montaż do samochodu. Ta sama część z logo producenta samochodowego w ASO może być droższa o 100%, zamiennik będzie identyczny, ale sporo tańszy. W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania: Którzy producenci robią wysokiej jakości części zamienne? Jakie są oznaczenia jakości części zamiennych? Gdzie kupować części do swojego samochodu? Gdzie znajdę najlepsze ceny, oferty na części zamienne? Zapraszam do dalszej części artykułu w której znalazły się odpowiedzi na wyżej wymienione pytania.


Na wstępie opiszę, wymienię renomowane marki części samochodowych, którzy z powodzeniem dostarczają swoje produkty do fabryk samochodowych na całym świecie. Wymienię najpopularniejszych producentów w danych kategoriach.

Filtry: Bosch, Knecht, Mann
Uszczelki: Corteco, Erling, Goetze
Rozrząd: Bosch, Contitech,Gates, INA oraz Ruville (grupa Schaeffler), SWAG
Chłodnice: Behr, Hella, Valeo
Koła dwumasowe: LUK, Sachs, Valeo
Oświetlenie: Hella, Valeo,
Sprzęgła: Aisin, LUK, Sachs, Valeo
Wahacze: TRW, SWAG,  Ruville, Mogg, Lemforder, FEBI Bilstein
Amortyzatory: Bilstein, KYB, Sachs, TRW
Sprężyny: Eibach, KYB, Sachs
Tarcze: ATE, Bosch, Brembo, TRW, Zimmermann
Klocki hamulcowe: ATE, Bosch, Ferodo, TRW,Textar
Łożyska i piasty kół: FAG, KOYO, NTN,Ruville, SKF

W sprawie oznaczenia części zamiennych obowiązuje dyrektywa unijna. Jeśli szukamy cześć oryginalnych lub o tej samej jakości tylko bez logo producenta samochodu, sprawa jest dosyć prosta - wybieramy części z O lub OE. 

"Oznaczenia części i objaśnienia:
O – części oryginalne oferowane przez producenta pojazdu, stosowane w pierwszym montażu samochodu np.: Fiat*, Peugeot*, Renault*, VW*, Ford*, Opel*, Toyota*, i inni; Na opakowaniu znajdziemy logo producenta samochodu.
Q- części oryginalne wyprodukowane na tej samej linii produkcyjnej, przez tego samego producenta, tej samej jakości, zgodnie ze specyfikacjami i standardami producenta pojazdu. Na opakowaniu znajdziemy logo dostawcy części samochodowych do pierwszego montażu np. Valeo*, Bosch*, KYB*, Meyle*, Hella*, ATE*, Sachs*, Magneti-Marelli*, i inni; Różnica w jakości części pomiędzy O i Q to tylko pudełko, a cena jest znacznie nizsza!

OZNACZENIA:
- O - Original
- OE – Original Equipment
- OEM - Original Equipment Manufacturer (części do kupienia w tylko w autoryzowanym serwisie)
- OES - Original Equipment Supplier

Według danych statystycznych samochód w 80% składa się z części pochodzących od producentów zewnętrznych, którzy są dostawcami części na pierwszy montaż a w 20% to części wyprodukowane przez producenta samochodu." -
Fragment zaczerpnięty z strony http://www.profesjonalnywarsztat.pl/swiat-motoryzacji/cz%C4%99%C5%9Bci-samochodowe/660-oryginalne-cz%C4%99%C5%9Bci-zamienne-a-zamienniki.html

Najtańsze części w większości przypadków znajdziecie w Internecie, a w szczególności na Allegro. W większości sklepów oraz hurtowni ceny są mało atrakcyjne dla zwykłego klienta, średniej wielkości warsztat potrafi kupować części z 30% zniżką wobec klienta. Hurtownie niezależne które działają w większości w Internecie oferują w zdecydowanej większości ceny których nie jest w stanie zaoferować - warsztat czy lokalny sklep motoryzacyjny. Wadą tego rozwiązania w niektórych jest problem z wymiana części z powodu nie dopasowania. Jeśli znasz się trochę na mechanice lub masz dobrego mechanika na pewno dobierzecie dobre części. Większość części eksploatacyjnych jest dobrze opisana przez sprzedawców o oni sami wiedzą na co ewentualnie zwrócić uwagę, uzyskane wiadomości sprawdź w na forach internetowych - osoby które popełniły błąd przy zakupie bardzo często szeroko się o tym rozpisują.