piątek, 1 listopada 2013

DPF - koszty usunięcia, koszt wymiany, objawy zużycia. Jak sprawdzić stan DPF-a?

Witam, dzisiaj opiszę w skrócie temat filtrów DPF oraz FAP. Na wstępie wytłumaczę różnice w budowie filtrów: FAP to filtr który wykorzystuje do swojego działania  środek obniżający temperaturę spalania sadzy, DPF to rozwiązanie bezobsługowe, temperatura w układzie wydechowym rośnie przez zwiększoną dawkę paliwa .  Czas wymienić podstawowe zagadnienia związane z filtrami cząstek całych: Co zakłóca działanie filtra DPF? Co zrobić jak filtr się zapcha? Koszt usunięcia filtra FAP? Jak sprawdzić czy  auto ma FAP? Aby filtr cząstek stałych mógł dobrze działać silnik musi być w dobrym stanie. Pamiętaj że filtr wraz z przebiegiem traci na skuteczności i coraz gorzej się oczyszcza.  Działanie filtra cząstek stałych zakłóca ciągła jazda w mieście, która nie pozwala mu przeprowadzić skutecznie procedury całkowitego wypalenia. Wraz z przebieg pogarsza się dokładność działania układu wtryskowego, który powoduje coraz większe zadymienie spalin auta. Jeśli nasz filtr uległ awarii, musimy znaleźć jej przyczynę. Być może za dużo czasu spędzamy w korkach lub nasz układ wtryskowy podaje za dużo paliwa (auta z DPF nie kopca na czarno - wtryski mogą być uszkodzone) przyczyna może być również uszkodzony EGR lub źle dobrany olej czasami sam filtr jest na tyle zużyty, że nadaje się tylko do wymiany. Decydujesz się na wymianę filtra lub jego usunięcie zadbaj o dokładna diagnostykę silnika.


Proces wypalania filtra w zależności od modelu auta jest sygnalizowany kontrolka lub można ten proces rozpoznać po samoistnym włączeniu np. ogrzewania tylnej szyby. Na niektórych forach samochodowych jest dokładnie opisane w jaki sposób rozpoznać przejście silnika w tryb wypalania np. 407 montaż diody do wypalania FAP W przypadku zwykłego DPF zauważysz, że wzrosło wyraźnie chwilowe spalanie. PAMIĘTAJ - jeśli proces wypalania się już rozpoczął najlepiej żeby zakończył się sukcesem, ewentualnie możesz go dokończyć później tego samego dnia. Jeżdżenie z ciągle rozpoczynającą się procedura wypalania doprowadzi do całkowitego zapchania filtra i ostatecznie przejście auta w tryb serwisowy. Filtr wypala się w zależności od tego jakie trasy pokonujemy najczęściej jest dystans od 100 do 700 km. Podobnie sprawa się ma z wypalanie zajmuje ono od kilku do kilkunastu minut. Jeśli filtr nam się zapchać, można go oczyścić w serwisie przy pomocy programu serwisowego (auto jest wkręcane do 3 tys obrotów i tak chodzi przez 15 minut)- koszt takiej usługi to około 200 zł w górę - sporo biorąc pod uwagę prostotę zadania. Lepiej i dużo taniej takie przepalania przeprowadzi w własnym zakresie na trasie.

Większość kierowców dochodzi do wniosku, że lepiej jest usunąć filtr niż mieć z nim problemy. Dobrze przeprowadzona usługa nie będzie miała negatywnego wpływu na działanie auta, a na pewno obniży koszty serwisowania. Filtr w zależności od modelu auta usuniesz już w cenie 600 zł do 2000 zł w przypadku bardziej skomplikowanych aut ( japońskie,  premium). Usługę zleć specjalistą w tej dziedzinie, ponieważ usuniecie DPFa wiąże się z ingerencją w oprogramowanie silnika, a wszelkie popełnione błędy mogą mieć bardzo zły skutek. Wadą usunięcia DPFa jest na pewno większe zanieczyszczenie środowiska sadza, która jak dowodzą badania jest trująca. Alternatywą dla usunięcia jest regeneracja filtra której koszt to około 800 zł z montażem i demontażem dla najpopularniejszych silników.

Auta z DPF rozpoznasz po wpisie euro4 lub wyższym w zagranicznym dowodzie. Auta z FAP-ami mają mały zbiornik podczepiony do podłogi auta w którym znajduje się środek Eloys (cena - ponad 100 zł Litr). Jeśli auto ma filtr zapalić może się  podczas uruchamiania ikonka jak na zdjęciu poniżej.Pamiętaj, że jeśli poruszasz się głównie po mieście, na krótkich trasach oraz często stoisz w korkach   - to możesz mieć problemy z filtrem. W takich warunkach lepiej sprawdzają się FAP-y niż DPF-y, które w zasadzie regenerują się tylko w trasie.  Żeby filtr mógł skutecznie się oczyścić raz po raz trzeba wyjechać w trasę i "przegonić auto". Dla wielu najlepszym i najtańszym zarazem rozwiązaniem jest usuniecie filtra, który może generować nam duże koszty i problemy.