niedziela, 2 kwietnia 2017

Nawigacje na smartfony - Google Maps oraz

Witam jeszcze jakieś 3-4 lata ograniczałem się do korzystania z Automapy która była zainstalowana na przenośnej nawigacji.  Natomiast dzisiaj w trasie ograniczam się wyłącznie do dwóch darmowych aplikacji które używam w swoim telefonie.  Mianowicie jest to Google Maps oraz Yanosik.


Chciałbym w kilku zdaniach opisać każdą z tych aplikacji.
Google Maps jest to najpopularniejsza nawigacja online. Jest to aplikacja standardowa dla Androida, największymi plusami są najlepsze informacje o natężeniu ruchu, łatwa obsługa, bogata baza poi Street View. asystent pasa ruchu.  Natomiast nie jest to aplikacja którą tylko i wyłącznie używam w trasie dlatego, że brakuje w niej informacje o kontrolach prędkości policyjnych, patrolach itd.Doskonałym uzupełnieniem dla Google Maps jest Yanosik w którym mamy informacje dotyczące utrudnień, wypadków, kontroli. Pod tym względem ta aplikacja jest świetna nie ma w zasadzie bezpośredniego konkurenta którą mógłbym jej zagrozić pod względem ilości oraz jakości przekazywanych informacji . Natomiast w przypadku Yanosika można mieć zastrzeżenia do tempa i dokładności wytyczenia tras. Jest również dosyć uboga baza POI.

Najczęściej na jednym telefonie mam odpalone Google Maps na drugim Yanosika - teraz kiedy dostęp do internetu w komórkach jest relatywnie bardzo tani można sobie pozwolić na korzystanie z tego typu rozwiązania.  W przypadku np. tradycyjnej Automapy koszt rocznej aktualizacji na Polskę do 90 zł. Cena to jedno, druga sprawa trzeba poświecić trochę czasu na jej pobranie oraz poprawna instalację - ten problem odpada w przypadku wyżej wymienionych aplikacji.

Idealną aplikacją byłoby połączenie Google Maps oraz z Yanosika. Może kiedyś doczekamy się takiej aplikacji.  Pozdrawiam cześć

PS. Artykuł dotyczy poruszania się po PL, odnośnie zagranicy postaram się przygotować osobny materiał.