niedziela, 13 sierpnia 2017

Rozrząd realizowany łańcuchem - garść informacji.

Witam,

dużo się o tym pisze jeszcze więcej mówi jakie to współczesne napędy rozrządu realizowane są beznadziejne w porównaniu do tego co było kiedyś. Zawsze śmieszą mnie takie porównanie gdzie z jednej strony mamy nowoczesnego diesla który z 1l pojemnosci wyciska nawet 100 km, a z drugiej przedstawia się Mercedesa W124 jako wzór bezawaryjności. Kiedyś były inne czasy oraz technologie, które w obecnym otoczeniu motoryzacji nie spełniłyby oczekiwań klientów i norm stawianych przed producentami. To tyle wprowadzenia niżej znajdziesz garść informacji na temat napędu realizowanego łańcuchem - z góry Cię ostrzegę nie jest to rozwiązanie wieczne, ale żaden producent tego nie gwarantował.Gruby metalowy łańcuch najczęściej ulega awarii z uwagi na błędy konstrukcyjne po stronie producenta: nieodpowiednie materiały lub pęknięte prowadnice bądź zużycie któregoś z napinacze łańcucha.

Przyczyną przedwczesnego zużycia łańcucha może być również nieprawidłowa eksploatacja polegająca na bardzo agresywne jeździe tuż po uruchomieniu zimnego silnika, przeciąganie wymiany oleju oraz  zbyt niskim poziomem oleju

 Jeśli miałbym wymienić  jakiś plus napędu realizowanego łańcuchem napisałbym że w zdecydowanej większości przypadków na prawie zawsze awaria rozrządu łańcuchowego będzie sygnalizowana przez dziwne szmery, metaliczny hałas dochodzący z miejsca w którym znajduje się rozrząd szczególnie na zimnym silniku. Częstotliwość dźwięku będzie wzrasta wraz ze wzrostem prędkości obrotowej silnika. W przypadku paska gumowego nie ma takiej możliwości awaria następuje bez jakichkolwiek wcześniejszych sygnałów
Warto tutaj zaznaczyć, że klekotanie może mieć też inne źródła np.  niesprawny system zmiennych faz rozrządu lub wadliwe działające popychacze zaworowe doświadczony Mechanik powinien sobie poradzić z identyfikacją problemu i z usunięcie usterki. Należy  przypomnieć, że w niektórych silnika których napęd z wału korbowego jest przekazywany na wałki za pomocą paska stosuje się łańcuch spinający wałki rozrządu. W takim wypadku klekotanie spod maski najczęściej świadczy o szubkim końcu właśnie tego łańcuszka.
Objawami mocno wyciągniętego łańcucha są problemy z odpalaniem, w wyniku czego zapiszą się błędy  z synchronizacją rozrządu.

Warto zwrócić uwagę na to, że decydując się na wymianę rozrządu łańcuchowego należy wymienić prowadnice oraz jeśli jest taka potrzeba to również koła zębate po których porusza się łańcuch. Problem może polegać na tym, że na przykład w kulniku BMW n47  koło zębate jest zintegrowane z wałem korbowym co znacznie zwiększa koszty wymiany rozrządu.

Koszt wymiany łańcucha jest uzależniony od czasu który potrzebujemy na jego wymianę oraz części które są do tego niezbędne.  Najdroższe wymiany w przypadku tego typu rozrządów są w momencie kiedy znajdują się z tyłu silnika 1 silnik trzeba wyciągnąć często również ze skrzynią biegów. Takie ułożenie rozrządu  upodobały sobie marki niemieckie tak jak Audi i BMW.

W temacie producentów części to należy wybierać takie marki które dostarczają gotowe układy na pierwszy montaż a należą do nich SWAG, FEBI, DAYCO  warto przed zamówieniem części ustalić czy w danym modelu nie wprowadzono jakieś zmiany w rozrządzie

Warto również zwrócić uwagę że w przypadku rozrządu realizowanego łańcucha krótkie dystanse pokonywane przez kierowców nie jest sprzyjają tego typu rozwiązaniu.  Częste  odpalannie a nie silnika raz jeżdżenie z zimnym  niedogrzanym motorem bedzie  prowadzić do przedwczesnego zużycia łańcucha.

To tyle w tym temacie, pozdrawiam,