wtorek, 16 lipca 2013

Sprawdzanie historii, przebiegu auta z Francji.

Witam serdecznie, dziękuje Ci że odwiedziłeś mój blog. Mam nadzieję,  że informacje które tutaj znajdziesz pomogą Ci kupić dobre auto i w ten sposób zaoszczędzisz pieniądze. Dzisiejszy wpis będzie dotyczył sposobu na sprawdzenie przebiegu auta z Francji ( w jednym z kolejnych wpisów opisze jak to wygląda w Niemczech). Postaram się tym artykułem odpowiedzieć na takie pytania: Jak sprawdzić przebieg auta po numerze VIN? Jak sprawdzić przebieg z badania technicznego? Jak wyglądają oryginalne dokumenty z francuskiego badania technicznego? Jak wygląda nalepka z badania technicznego? Jakich dokumentów potrzebuje aby sprawdzić przebieg samochodu? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania to zapraszam to przeczytania dalszej części wpisu.


Na zachodzie Europie w odróżnieniu do Polski podczas przeglądu okresowego dostajemy raport odczytamy podstawowe informacje na temat auta np. jego przebieg, usterki które wyszły na badaniu (poważne - podlegające kolejnemu przeglądowi i naprawy niewymagające przeglądu) , miejsce oraz data przeglądu. Przegląd można wykonać w jednej z blisko 5800 autoryzowanych stacji (fr. centre agrée de contrôle technique), koszt przegląd mieści się w granicach od 60 do 80 euro. Po przeglądzie jest naklejana winietka na szybę i wklejany znaczek do dowodu rejestracyjnego.

Przeglądy w Francji wykonuje się: dla aut nowych na pół roku przed 4 rocznica rejestracji, następnie co 2 lata. W celu sprzedaży samochodu używanego (wiek ponad 4 lata), należy posiadać zaświadczenie o wykonaniu badania technicznego (fr. procès-verbal de contrôle technique) nie starsze jak 6 miesięcy - nie dotyczy to sprzedaży na eksport np. do Polski.

Skan przedstawia oryginalny raport z przeprowadzonego przeglądu na terenie Francji  w sieci  SECURITEST. Pozostałe popularne sieci kontroli pojazdów to: AUTOSUR AUTOVISION DEKRA  AUTO SECURITE - w ich przypadku raport może wyglądać inaczej, ale będzie podobne do tego z skanu.

Winietka starego typu, spotykana coraz rzadziej. Aby potwierdzić przebieg auta potrzebujemy raport z przeglądu okresowego, ewentualnie fakturę z przeglądu.


Weryfikację przebiegu można bez problemu dokonać posiadając dokumenty z badania z których odczytamy adres stacji technicznej (wystarczy nam raport lub faktura z badania). W dowodzie rej. nie ma adresu stacji, nie ma go tez na naklejce starego typu. Z kolei na nowych winietkach naklejanych na szybach  można odnaleźć nr autoryzacji stacji (zaznaczone strzałką), po którym można dojść do adresu stacji.


Wzór nowej winietki obowiązującej od 01.2011 roku. Po tej nalepce możemy zweryfikować przebieg każdego auta w Francji z ostatniego przeglądu.Nowe winietki obowiązują od 1 stycznia 2011 roku, więc każde auto które po tej dacie miało przegląd możemy w łatwy sposób zweryfikować - jeśli na szybie jest naklejka . Winietki na szybie nie są obowiązkowe, ale 99,99% samochodów w Francji w wieku ponad 4 lata je posiada, gdyż na ich brak zwraca uwagę policji, która może częściej zatrzymywać taki samochód do kontroli. Natomiast w przypadku braku kontroli technicznej grozi mandat w wysokości do 130 €.

Przeglądowi podlegają 124 punkty kontrolne w tym 72 są eliminacyjne, tzn. zobowiązują do naprawy i ponownego przeglądu. Do ponownego przeglądu kwalifikują następujące usterki: - układ hamulcowy (nierówne hamowanie, nieskuteczny, wycieki, zużyte tarcze, klocki), - układ kierowniczy (zbyt w duży luz, wycieki na wspomaganiu), - szyba przednia (brak, pęknięcie), - zawieszenie (korozja na wylot, pęknięcia, luzy), - opony (nadmierne zużycie, różne opony na jednej osi)

Podsumowując kupując auto z Francji zróbmy zdjęcie winietki nowego typu - to nam pozwoli sprawdzić przebieg auta. Jeśli takie naklejki nie ma (znajduje się zawsze w prawym dolnym rogu szyby) to możemy podejrzewać że sprzedawca chce przed nami zataić prawdziwy przebieg lub kupił auto z niepewnego źródła gdzie skręcono licznik. Jeśli auto miało przegląd przed 01/2011 to poprośmy o papiery z przeglądu mając ich skan możemy zlokalizować stacje kontroli.

Ps. Jeśli chciałbyś sprawdzić przebieg auta w Francji chętnie Ci w tym pomogę. Kontakt do mnie: 692534224 lub mail j.tomczak21@gmail.com. Koszt sprawdzenia auta będzie niewielki, a Ty będziesz miał pewność co do jego oryginalnego przebiegu.