niedziela, 12 stycznia 2014

Odliczenie VAT, samochód z kratką, auta z pełnym odliczeniem VAT .

Witam, dzisiaj opiszę temat związany z podatkami, a dokładnie z odliczeniem 23% VAT-u od zakupu auta na firmę. Korzystne zamiany zakupu auta pojawiły się z początkiem roku, wszystko wskazuje , że mogą się szybko zmienić ze względu na działania Ministerstwa Finansów które dąży do ograniczenia tej ulgi podatkowej. Komisja europejska wyraziła już zgodę na wprowadzenie nowych ograniczeń, zamiany teraz muszą przejść przez nasz proces legislacyjny - potrwa to minimum 2 miesiące.Do końca 2013 roku można było odliczyć  60% podatku VAT, ale nie więcej niż 6 tys zł, nie miało to znaczenia czy auto osobowe było z kratka czy bez. Przepisy były mało korzystne dla przedsiębiorców i raczej nie zachęcały do zakupu nowych aut na firmę. Kupował ten kto musiał, ewentualnie koniecznie chciał kupić nowe auto.Ulga często była również wykorzystywana podczas zakupu aut używanych, plusem było to że zrezygnowano z rozwiązania beznadziejnej kratki która jest montowana w bagażniku.

Od 1 stycznia 2014 roku możemy odliczyć cały VAT od zakupu auta z homologacją ciężarową, dla aut osobowych przepisy się nie zmieniły ciągle można odliczyć 60% podatku jednak nie więcej niż 6000 zł. Taka zmiana jest bardzo korzysta przy zakupie  w szczególności aut drogich klasy premium, można dzięki temu zaoszczędzić kilkadziesiąt tysięcy złotych. Importerzy przygotowali bogata ofertą aut z homologacją ciężarową.

Audi A6 Avant 3.0 TDI    oszczędność 42 700 zł
Audi A5 1.8 TFSI            oszczędność 24 890 zł
BMW X5 40d                  oszczędność 51 900 zł
Ford Focus 1.6 Trend       oszczędność 10 585 zł

Opel Insignia 2.0 CDTI     oszczędność 22 700 zł
Skoda Superb 2.0 TDI      oszczędność 16 275 zł

Zmiany które zostaną wprowadzone będą zakładały  możliwość odliczenia do 50% wartości podatku VAT zawartej w cenie auta osobowego. Nie będzie trzeba kupować auta z homologacja ciężarowa, ani tym bardziej z dodatkową kratką w bagażniku. W swoich założeniach przepisy mają  chyba przypominać rozwiązania z Niemiec, gdzie osobno rozliczamy km przejechana w firmie z tymi przejechanymi w celach prywatnych. Z tego co się orientuje w DE polega to na przedstawieniu w deklaracji pod koniec roku jak użytkowaliśmy auto. W przypadku używania auta w firmie do celów zawodowych można odliczyć pełen VAT - ciekawe jak to będą weryfikować urzędnicy w Niemczech nikt dokładnie tego nie rozpisuje.

Podsumowując czekają nas zmiany, szczegóły pewnie będziemy poznawać stopniowo jak będzie zbliżała się data wprowadzenia nowych przepisów. Miejmy nadzieje, że urzędnicy nie stworzą jakiegoś bubla prawnego który będzie problematyczny w interpretacji przepisów. Jedno jest pewne w przyszłości odliczymy 50% podatku VAT od zakupu auta, nie będzie górnej granicy. Warto zwrócić uwagę, że w przypadku aut tanich obecne kratki wcale nie są rewelacyjna ofertą. W salonach ciągle można spotkać auta z rocznika 2013 w promocyjnych cenach. kupując dziś auto z kratka odliczysz sobie 23% podatku VAT, ale musisz zapłacić za to auto drożej - importer doliczy koszt homologacji ciężarowej.

PS. Obecnie w ustawie jest zapisane, że do odliczenia 100% VAT jest potrzebna homologacja i ładowność od 500 kg. Nie ma słowa o kratce. Z kolei UE twierdzi, że część pasażerska w tych autach musi być oddzielona stałą przegroda. Część importerów montuje kratki np Volvo, część tego nie robi np. VW.