niedziela, 10 sierpnia 2014

Zakup używanego auta - kontakt, rozmowa telefoniczna z sprzedawcą.

Cześć,
często podsyłacie na mojego maila linki do ogłoszeń, które ma ocenić. Z góry uprzedzam, że nie podejmuje się oceny auta po samych zdjęciach i ogłoszeniu - to zbyt mało, żeby stwierdzić czy oferta sprzedaży auta jest godna zainteresowania. Jeśli chcesz kupić auto to nie staniesz się mądrzejszy tylko przez przeglądanie ogłoszeń, aby odróżnić ofertę nie wartą zainteresowania od takiej, która może być okazją trzeba zdobyć doświadczenie lub wykorzystać wiedzę innych osób - najlepiej jest połączyć te dwie rzeczy.Z uwagi na to, że większość ogłoszeń jest kiepsko napisana. Często zawierają podstawowe błędy w opisie lub braki, które nie pozwalają nam określić wyposażenia auta, przeszłości samochodu oraz jego obecnego stanu. Zdjęcia to podobny temat. Często brakuje fotografii przedstawiających cały samochód - jego wnętrze oraz karoserię. Często widuje się w ogłoszeniach brudne auta stojące w cieniu, prześwietlone lub niedoświetlone zdjęcia  lub czasami nawet rozmazane. Oczywiście coraz więcej aukcji ma galerie tworzone przez osoby mających pojęcie o fotografii, ale i tu popełnia się błędu - po co wrzucać 30 - 40 zdjęć które w kółko przedstawiają to samo? - temat dobry na kolejny artykuł o tym jak sprzedać auto.

Wróćmy do głównego wątku tego wpisu, a więc rozmowy telefonicznej z sprzedawcą - mam nadzieję, że już zrozumiałeś, że nie warto kierować się tym co widzisz na zdjęciach lub tym co jest w opisie (to jest nie wystarczające). Twoje zadanie to uzyskać jak najwięcej informacji na temat auta podczas kontaktu z sprzedawcą przez tel. - jazda w ciemno na oględziny auta to często marnowanie swojego czasu oraz sprzedawcy, nie wspominając o pieniądzach przeznaczonych na wyjazd.Zasada jest taka im dalej jedziemy po auto tym lepiej musimy je sprawdzić przed naszym wyjazdem.
Podaje listę z pytaniami, które najczęściej zadaje szukając używanego auta w PL lub zagranicą.

1. Czy oferta jest ciągle aktualna (opisujecie auto)?
2. Prosicie o potwierdzenie podstawowych danych auta (rok produkcji, przebieg, moc silnika).
3. Pytacie czy sprzedawca jest pośrednikiem czy właścicielem (od kiedy)?
4. Auto zarejestrowane, od kiedy w PL, ilu właścicieli, firma czy osoba prywatna?Do kiedy OC, przegląd techniczny?
    Sprowadzone z jakiego kraju? Od jak dawna w PL? Opłacone dokładnie co (akcyza, skarbowy, recykling). W dowodzie osoba prywatna czy firma? Ilu właścicieli?
5. Auto sprzedane na umowę kupna-sprzedaży czy fakturę VATmarża, a może VAT23%? Faktura z Polski czy z zagranicy?
6. Czy dokumentacja auta jest kompletna? PL - dowód rej. oraz karta pojazdu. Sprowadzone - dokumenty rejestracyjne (w zależności od kraju są różne specyfikacje dokumentów).
7. Historia serwisowa, przebieg? - czy są dokumenty serwisowe od kiedy do kiedy (ks. serwisowa, FV za naprawy, naprawy odnotowane w systemie ASO, przeglądy techniczne).
7.1 Co było robione w ostatnim czasie? Kiedy, przebieg oraz dane warsztatu?
7.2 W jakim stanie jest auto? Świecące się kontrolki, komunikaty serwisowe? Klimatyzacja sprawna? Pukające zawieszenie, problemy z zapaleniem, zgaszeniem silnika, gwizdająca turbina, branie oleju, wycieki oleju, sprzęgło, koło dwumasowe, skrzynia biegów, akumulator?
8. Bezwypadkowość? - czy wszystkie szyby są oryginalne z tego samego roku, czy lakier jest oryginalny - był mierzony miernikiem? Czy sprzedawca ma wiedzę, zdjęcia co i kiedy było ewentualnie naprawiane?
9. W jakim stanie są opony? Zimowe/letnie? Rozmiar, nazwa, grubość bieżnika, rok produkcji opon? Dodatkowy komplet? Koło zapasowe oraz podnośnik?
10. Możliwość sprawdzenia auta miernikiem lakieru w SKP czy też ASO lub w nieautoryzowanym wybranym przez Ciebie warsztacie?
10.1 Poproś o podanie VIN, daty pierwszej rejestracji, numery tablic rej., kraju pochodzenia oraz podesłanie dokumentów serwisowych auta w formie skanów lub zdjęć.
10.1 Możliwość obejrzenia auta? Dokładny adres, data godzina - dostępność sprzedawcy?


Podsumowując część pytań zadasz jedynie osobie prywatnej,która używała auto przez dłuższy czas inne będą szczególnie ważne podczas zakupu u pośrednika. Co jeśli sprzedawca nie będzie potrafił udzielić odpowiedzi na moje pytania?  - to go poproś żeby z łaski swojej;) obejrzał auto oraz dokumenty i oddzwonił do Ciebie jak będzie miał komplet info. Możesz mu wysłać listę z pytaniami na maila oraz prośbę o podesłanie zdjęć dokumentów, które chciałbyś przed wizytą sprawdzić. Zakup używanego auta to nie weekendowe zakupu w galerii handlowej, dlatego wykaż się rozsądkiem i fachowym podejściem do sprawy.

PS. Jeśli chciałbyś sprawdzić historię serwisową swojego auta skontaktuj się ze mną.
Jarek Tomczak mail. j.tomczak21@gmail.com.