środa, 10 grudnia 2014

Rejestracja auta w Niemczech - podstawowe informacje, procedury, koszty (cześć 1)

Witam, 
kilka osób zgłosiło sie do mnie z zapytaniem odnosnie rejestracji auta na ternenie Niemiec. Temat jest o tyle ciekawy, ponieważ w Niemczech racuje wiele Polaków, którzy zgodnie z obowiązującym prawem powinni przerejestrować swoje auta na czas pobytu dłuzszy niz 6 miesięcy. Do tego dochodzi coraz wieksz grupa osób wysyłających auta na sprzedaż do Niemiec, ponieważ w PL ciężko znaleźć na dobre 2-3 letnie auto klienta .
Ten artykuł to pierwsz cześć w której przedstawiam podstawowe informacje dotyczące  kosztów i formalnosci związanych z rejestracją. Zapraszam do zapoznania się z pozostałymi artykułami. Jeśli pojawią się jakies pytania proszę pisac w komentarzch lub bezposrednio na mail j.tomczak21@gmail.com oraz j.tomczak21@o2.pl
Rejestracja samochodu, zależnie od usługi: (ceny uśrednione)
Usługa
Cena
Rejestracja nowego samochodu
EUR 26,00
Rejestracja samochodu używanego w granicach okręgu:
EUR 11,00
Rejestracja samochodu używanego w granicach okręgu wraz ze zmianą właściciela
EUR 18,00
Rejestracja samochodu używanego poza granicami okręgu
EUR 26,00
Rejestracja samochodu używanego poza granicami okręgu wraz ze zmianą właściciela
EUR 28,00
Tablice czasowe (5-dniowe)
EUR 10,00
Tablice wywozowe
EUR 33,00
Tablice dla Oldtimerów
EUR 40,00
Badanie techniczne: HU + AU (badanie techniczne + emisja spalin), zależnie od landu i towarzystwa od 90 do 110 Eur. Np. w TÜV Süd to HU: 53,50 Eur, AU 41,00 Eur, TÜV Nord za wszystko 91,50 Eur.
Jeżeli samochód jest młodszy niż 3 lata, nie trzeba robić badania technicznego.

Tłumaczenie dokumentów samochodowych również zależnie z którego kraju. Dokumenty z Francji np. ok. 50-70 Eur w biurze tłumaczeń, poza pośrednictwem biur z pewnością można znaleźć tańsze oferty.
Opłata ekologiczna (zielona nalepka) obowiązuje tylko w niektórych większych miastach, w centrum (np. Berlin, Monachium), kosztuje ok. 5 Euro i ważna jest bezterminowo w każdym mieście. Brak nalepki równa się karze w wysokości 80 eur (od 01.05.2014r). Każdy samochód, który chce wjechać do centrum, musi taką plakietkę posiadać (również turyści).
Inne opłaty: w przypadku nowego samochodu to 19% podatku, w przypadku samochodów używanych podatku tego się nie płaci.
Przy samochodach sprowadzanych do Niemiec należy przedstawić również świadectwo dokonania odprawy celnej, które otrzymuje się w urzędzie celnym oraz trzeba jedynie posiadać ważny COC (certyfikat zgodności), a jeżeli auto jest z po za UE to konieczne, trzeba odprowadzić podatek  i z kompletem papierów udajemy się do urzędu komunikacyjnego. (dokumenty rej., umowa kupna/rachunek, dowód osobisty, HU+AU, zaświadczenie o braku zastrzeżeń, uiszczony podatek drogowy, ubezpieczenie, certyfikat zgodności/homologacja, potwierdzenie odprawy celnej) .

Pozdrawiam i zachęcam do przeczytania pozostałych artykułów:
Podatek drogowy w Niemczech - obliczanie składki, wysokości podatku.Ubezpieczenie OC
Wyrobienie COC potrzebnego do rejestracji.