czwartek, 11 grudnia 2014

Ubezpieczenie OC w Niemczech - ceny, formalnosci, porównywarki cenowe OC w Niemczech

Witam,

dzisiaj krótki artykuł dotyczący wykupienia ubezpieczenia OC dla auta na terenie Niemiec.Strony www ubezpieczycieli w Niemczech znajdziecie tutaj:
Przykład porównywarki cen ubezpieczeń dla rynku niemieckiego. Trzeba uwzględniają bardzo dużo czynników: miejsce zamieszkania, dane samochodu, dane osoby ubezpieczanej, rodzaj ubezpieczenia (OC, OC + częściowe AC, OC + pełne AC), ale dostaniemy konkretną  Najbardziej popularna: http://www.check24.de/kfz-versicherung/
Generalnie ubezpieczenia są 4 razy droższe niż w PL, ale nie polecam oszczędzać i nie opłacać składek, ponieważ w innym wypadku grozi nam mandat  oraz w razie wypadku podobnie jak w PL będziemy zmuszeniu do zadośćuczynienia poszkodowanym w wypadku z własnej kieszeni.

W Niemczech w odróżnieniu od Polski ubezpieczenie OC przypisane jest do konkretnej osoby i auta. Dlatego każdy kierowca musi posiadać własne OC. W Niemczech nie jeździ się cudzym autem, tak jak u nas – ciężko nam to zrozumieć, ale dla Niemców to jest oczywiste. Można jednak wykupić takie ubezpieczenie, że będzie dotyczyło wszystkich kierującym autem osób. Generalnie Niemcy ubezpieczają jednak tylko swoją rodzinę. Jeżeli cudzym samochodem spowoduje się wypadek, a auto było ubezpieczone tylko na 1 osobę, ubezpieczenie oczywiście nie wypłaci pieniędzy!!!!


Jak wysoki mandat za brak OC w Niemczech?
W Niemczech bez ubezpieczenia wygasa ważność dopuszczenia auta do ruchu, czyli należy zgłosić się do urzędu komunikacyjnego i zdrapać nalepkę z tablic. Niekiedy urzędy same piszą pismo do właściciela, żeby wykupił ubezpieczenie albo się zgłosił z tablicami – jeżeli jakoś dowiedzą się o braku ubezpieczenia. Mandat za brak OC zależny jest od tego, czy kierowca np. spowodował wypadek (tu każdy przypadek rozpatruje się oddzielnie), a za zwykły brak dokumentu kodeks reguluje wysokość kary do 180 x stawka dzienna (nie ma takiego pojęcia w polskim prawie, obliczana jest na podstawie osobistej sytuacji materialnej „sprawcy”), a nawet kara utraty wolności do 6 miesięcy.