piątek, 11 listopada 2016

Zakup używanych opon zimowych - na co zwrócić uwagę?

Witam,

podstawowe czynniki na które warto zwrócić uwagę:1). Graniczna głębokość bieżnika dla opony zimowej w której spełnia jeszcze swoją parametry to 4,5 mm dlatego zaleca się szukać opon z wysokości bieżnika na poziomie minimum 6 mm nowe opony mają bieżnik na poziomie 8 mm.

2). Wiek opony, jeśli jest większy niż 10 lat to takie ogumienie powinno się wyrzucać dlatego należy szukać opon maksymalnie sześcioletnich tak aby mieć jeszcze zapas parę lat na użytkowanie tych opon. Na każdej oponie znajdziemy kod dot, data produkcji na przykład 0707 to jest siódmy tydzień 2007. Przy okazji daty produkcji wspomnę, że nie nalezy obawiać się opon kilkuletnich nowych, jesli ma to uzasadnienie w cenie to jest to dobry wybór - testy potwiedziły, że pięcioletnia opona nowa jest w pełni wartościowa jak taka sama tylko nie dawno wyprodukowana. 10 lat podaje się jako datę przybliżoną - wszystko zależny od tego  w jakich warunkach opona była eksploatowana i przechowywana.

3) Zawsze wybieramy opony o wyższym bieżniku bez względu na to czy to jest opona premium czy budżetowa. W przypadku dwóch różnych opon zawsze wybieramy oponę młodszą bez względu na to czy jest to opona premium czy budżet.

Na koniec dodam, że opona to nasz jedyny kontakt w aucie z drogą - nie ma sensu na nich oszczędzać. Jesli nie masz wyboru to staraj się wybrać taką opcję, która przy danym budzecie będzie najbezpieczniejsza.