niedziela, 5 lutego 2017

Przydatne informacje dotyczące akumulatora

Witam, poniżej garść info an temat akumulatorów.1). W każdym aucie sprawny naładowany akumulator w stanie spoczynku czyli nie podłączony ma napięcie około 12,6 V. Jeśli mierzymy napięcie takiego akumulatora podłączonego w aucie często ono oscyluje w granicach 12,3 - 12,4 ale trudno jednoznacznie stwierdzić czy akumulator jest rozładowany czy wynika to z tego że mamy baterię obciążoną przez radio, sterownik silnika lub lampki wnętrza.

2) Możemy sprawdzić napięcie ładowania akumulatora które teoretycznie powinno wynosić w granicach 13,8 do 14,4 przecinek w autach z układem odzyskiwania energii akumulatora multimultimetr niewiele nam powie, ponieważ napięcie ładowania jest stałe dostosowane do warunków pracy silnika i stanu akumulatora może się wahać.  Taką instalację spotakmy w autach z systemem Start/Stop oraz wiekzości nowych aut.

3) Dobrym sposobem na sprawdzenie kondycji akumulatora jest sprawdzenie baterii testerem warsztatowym badającym akumulator pod obciążeniem taką usługę większość warsztatów bądź hurtowni handlujących akumulatorami wykonuje za darmo.  Warto ją wykonać przed okresem zimowym. Domowym sposobem przy użyciu multimetru możemy sprawdzić akumulator w taki sposób że jedna osoba kręci rozrusznikiem próbuje uruchomić auto natomiast druga osoba ma podłączony multimetr - jeśli napięcie spadnie poniżej 10 volt to wtedy mamy wyraźne problem z akumulatorem i taka bteria nadaje się do wymiany.

4) Pobór prądu w akumulatorze nie powinien przekroczyć 0,09 ampera. Można przyjąć że jeśli multimetr wskazuje zero po przecinku to upływ jest standardowy.

Pozdrawiam,