niedziela, 5 lutego 2017

Regeneracja wtryskiwaczy autoryzowany serwis Bosch czy nieautoryzowany.

Witam,

dzisiaj chciałbym podzielić się z wami treścią artykułu zamieszczonego w Auto Świat Poradnik 12/2016 dotyczącego regeneracji wtryskiwaczy w autoryzowanych warsztatach oraz takich bez żadnych certyfikatów.Wtryskiwacze do większości silników diesla szczególnie tych najnowszych kilkuletnich kosztują naprawdę spore pieniądze do niektórych starszych też nie są tanie dlatego warto zastanowić się i rozważyć możliwości ich regeneracji. Szczególności dlatego że większość producentów wtryskiwacze opracowało procedury (szczególnie I i II gen), które udostępnia swoim partnerom serwisowym jak taki wtryskiwacz regenerować oraz dostarczają im komplet części zamiennych do naprawy takiego wtrysku.

Dziennikarze Auto Świat Poradnik  wspólnie z przedstawicielem Bosch Diesel Center przeprowadzili test regeneracji kompletu wtryskiwaczy I i II generacji w placówce szkoleniowej firmy Bosch. Skonfrontowali naprawę w ASO Bosch z warsztatami który też się trudniej taką regenerację ale nie robi tego w ramach autoryzowanego serwisu tylko na własną rękę korzystając z  części zamiennych często produkcji chińskiej i na aparaturze nazwijmy to uniwersalnej


W przypadku wtryskiwaczy  I generacji większość warsztatów poradziła sobie nieźle chociaż w jednym przypadku mechanicy popełnili poważny błąd jedna z 4 szt  na skutek niedbałego skręcenia mocno przeciekał na szczęście na zewnątrz a nie do silnika.

Z wtryskiwaczami drugiej generacji było już znacznie gorzej. Tylko wtryskiwacze regenerowane w serwisie Bosch po naprawie odzyskał parametry nowej części. Natomiast w przypadku jednego z niezależnych warsztatów z Warszawy zachował się uczciwie i po próbie naprawy która okazała się po dokonaniu pomiarów nieskuteczna  zaproponował na zakup innego sprawnego wtryskiwacza w cenie naprawy.              Za to w drugim serwis z Warszawy wziął za rzekoma regeneracja 400 zł/szt nie dając ani FV ani paragonu.  A na pytanie o gwarancje, mechanik stwierdził standardowo na rok - ja będę pamiętał. Podczas wstępnych oględzinach dziennikarze stwierdzili, że nie zostały wymienione końcówki. Jednak prawdziwy niespodzianką były wyniki z stołu probierczego z których jasno wynikało, że cześć wróciły do redakcji w gorszym stanie niż w momencie wysyłki. Okazało się że zostały one tak źle wyregulowane, że po ich zamontowaniu w ciągu kilkuset kilometrów mogłyby zniszczyć silnik. Dawka  pilotażowo została przekroczono 8,5 raz.  Zdaniem fachowców silnik wyposażonych w takie wtryskiwacze pracowałby głośno i twardo przeraźliwie przy tym dymiący.                    Oczywiście rzekomo naprawiony wtryskiwaczom nie nadano tak zwanych kodów kalibracyjnych IMA  potrzebnych do tego żeby sterownik silnika mógł precyzyjnie wyliczyć dawki paliwa.  Nic w tym dziwnego bo urządzenie nadaje kody IMA  na podstawie danych wtrysku zmierzonego na stole probierczym a te nie mieściły się w żadnych normach.

Wniosek jest jeden nie wolno oszczędzać na regeneracji wtryskiwaczy - jeśli wsadzamy nie sprawdzony wtryskiwacz do naszego silnika możemy się liczyć z wymianą całego silnika w niedługim czasie. Nic nie zrobi takiego spustoszenia jak źle działające wtryski - niestety nie można tego stwierdzić na 100% tylko i wyłącznie po charakterystyce pracy silnika - diagnostyka komputerem też nie zawsze pomoże. Pozdrawiam,