sobota, 11 maja 2013

Jak rozliczyć sprzedaż auta? Jaki wybrać PIT?

Każda osoba, która sprzedała auto przed upływem pół roku od jego zakupu musi rozliczyć transakcję w PIT-36. Ma na to czas do końca kwietnia, czyli do momentu oddawania swojej deklaracji podatkowej.


Przypominam rozliczenie ze sprzedaży auta dotyczy tylko tych osób które sprzedały samochód przed upływem pół roku od jego zakupu. UWAGA wspomniany termin półroczny liczy się od końca miesiąca w którym doszło do kupienia auta. Np. kupiłeś auto 10 stycznia, a sprzedałeś 15 czerwca to i tak musisz rozliczyć transakcję (gdybyś sprzedał 1 lipca nie musiał byś tego robić). Zeznanie podatkowe musisz złożyć najpóźniej do końca  kwietnia. Za nieuwzględnienie dochodu za sprzedażny auta podatnikowi grozi od 160 zł do 32 tys. zł grzywny. 

Ewentualny dochód lub strata powinna być uwzględniona w PIT-36 w pozycje Dochody i Straty (osoby które dotychczas wypełniały PIT-37 rozliczają się na PIT-36). Podstawa opodatkowania jest taka sam jak w przypadku zarobków (18% lub 32%) zapisujemy ją w pozycji 79. W pozycji 77 wpisujemy kwotę, która widnieje na umowie kupna-sprzedaży. Natomiast w pozycji  78 wpisujemy za jaką cenę kupiliśmy auto oraz możemy tam dodać do tej kwoty ewentualne koszty naprawy. Jeśli kwota przychodu ze sprzedaży mocno odbiega od wartości rynkowej US może podnieść dochód podlegający opodatkowaniu.

W przypadku osób, które otrzymały samochód jako darowiznę i sprzedały go przed upływem pół roku, jako koszt nabycia należy wpisać 0 zł. Np. Po dziadku otrzymaliśmy w spadku auto, które następnie sprzedaliśmy za 12 tys zł. od tej kwoty zapłacimy podatek. Osoby które wygrały auto na loterii bądź w konkursie mimo że nie zapłaciły za auto, mogę jego wartość (przyjęta wcześniej do wyliczenia 10% ryczałtu) wpisać jako koszt uzyskania przychodu.

Osoby, które straciły na sprzedaży nie płacą podatku mogą tą kwotę uwzględnić w przyszłych zestawieniach i odliczyć od przychody ze sprzedaży innych aut przez kolejne 5 lat.

Polecane linki:
Sprzedaż auta posiadanego krócej niż pół roku trzeba rozliczyć w PIT
Rozliczanie sprzedaży auta w PIT
Sprzedaż auta firmowego. Jak uniknąć podatku?