niedziela, 29 czerwca 2014

Likwidacja szkody komunikacyjnej z OC - oszustwa ubezpieczycieli.

Witam,

mam nadzieję, że informacje zawarte w tym wpisie nigdy wam się nie przydadzą, natomiast warto znać najpopularniejsze sztuczki ubezpieczycieli, które mają na celu jak najmniej korzystna wycenę naszej szkody.
Aby wiedzieć jak się bronic trzeba znać metody ubezpieczalni.Najpopularniejsze sztuczki ubezpieczycieli, aby zaniżyć wartość odszkodowania:

1. Zaniżanie części potrzebnych do naprawy:
-  zaniżanie wartości części ze względu na ich wiek
-  zaniżanie wartości części ze względu na ich zużycie
- stosowanie najtańszych zamienników
- żądanie FV za oryginalne części

Ubezpieczyciel ma obowiązek zapłacić za nowe części w oryginale i to bez amortyzacji.
Jedynie jeśli wykaże, że auto po naprawie zyskało na wartości może domagać się obniżenia kwoty wypłaconego odszkodowania - rzadkie  przypadki. W przypadku aut na gwarancji ubezpieczyciel musi zapłacić za nowe części o jakości oryginału. Najtańszy zamiennik może być zaproponowany jeśli dane część była mocno wyeksploatowana. W tego typu sprawach powołujcie się na uchwałę Sądu Najwyższego z 12 kwietnia 2012 r. w sprawie o syg. III CZP 80/11 - stosowanie amortyzacji części lub z 20 czerwca 2012 r. w sprawie syg. III CZP 85/11 - stosowanie części oryginalnych. Szczegóły znajdziecie w Internecie.

2. Brak auta zastępczego - ubezpieczenie OC sprawcy musi obejmować wydatki na zapewnienie auta zastępczego. Jesli masz inny pojazd nie przysługuje Ci to prawo. W tego typu sprawach powołaj się na uchwałę Sądu Najwyższego z 17 listopada 2011 r. w sprawie o syg. III CZP 05/11

3. Brak rekompensaty za utratę wartości auta - auta powypadkowe maja niższą cenę, dlatego ubezpieczyciel powinien zwrócić utratę wartości handlowej po kolizji. Powołaj się na uchwałę Sądu Najwyższego z 12  października 2001 r. w sprawie o syg. III CZP 57/01