środa, 17 kwietnia 2013

Chcesz kupić używane auto? Jak to dobrze zrobić? Cz.1

Dzisiejszy wpis jest początkiem do serii artykułów które będą tworzyć poradnik dotyczący zakupu używanego auta. Znajdziesz tutaj info jak dobrze kupić używane auto. Jakich błędów uniknąć podczas zakupu używanego auta oraz na co zwrócić uwagę

Dzisiejsza część będzie dotyczyła szukania auta w internecie, postaram się przekazać Ci informacje na co zwrócić uwagę aby nie trafić na oszusta oraz w jaki sposób odróżnić oferty nieuczciwych handlarzy od osób prywatnych oraz uczciwych sprzedawców.Podstawowe pytanie: Gdzie szukać ogłoszeń używanych auta?
Najpopularniejsze portale z ogłoszeniami motoryzacyjnymi to:
allegro.pl otomoto.pl 
gratka.pl tablica.pl gumtree.pl

Allegro, Otomoto oraz gratka to miejsca w których znajdziecie masę ogłoszeń motoryzacyjnych zarówno od osób prywatnych jak i komisów samochodowych. Tablica oraz gumtree są ciekawą alternatywą dla osób szukających auta z pierwszej ręki, wiekszość ogłoszeń tam pojawiających się pochodzi od osób prywatnych.

Wiesz już gdzie szukać ogłoszeń. Jak więc znaleźć dobre używane auto w Internecie?
Zacząłbym od wybrania 2-3 modeli którymi jesteś najbardziej zainteresowany, później posegregowałbym ogłoszenia według cen oraz rozpoczął przeglądanie ofert. Nie wprowadzaj żadnych ograniczeń dotyczących ceny, silnika, czy przebiegu - zapoznaj się z całą ofertą. Dzięki temu będziesz wiedział jak duża jest rozbieżność cenowa dla poszukiwanego auta. Dowiesz się ile kosztuje egzemplarz krajowy a ile sprowadzony z zagranicy. Dobrym sposobem na rozeznanie rynku jest sprawdzenia cen na stronach zagranicznych.

Kolejny krok to ograniczenie się z poszukiwaniem ofert do okolicy w której mieszkasz, podajesz swój kod pocztowy i zaznaczasz odległość do max 50 km. Unikniesz dzięki temu problemu dalekich wyjazdów, które mogą przynieś wiele rozczarowań oraz stratę pieniędzy, nerwów i czasu. Zacznij od zapoznania się z ofert z Twojej okolicy, jak będziesz miał większe doświadczenie to pojedziesz dalej. Umów się na oględziny 5 auta oraz na koniec zrób krótkie podsumowanie ich stanu. Wybierz coś z najtańszych ofert oraz coś z górnego pułapu cenowego - zobaczysz że cena ma uzasadnienie w jakości.
Następnie jeśli szukasz uczciwej oferty, odpuść sobie wszelkiego rodzaju okazje sprzedawców którzy oferują swoje produkty po najniższych cenach, nie wierz w zapewniania że auto nie wymaga wkładu finansowego, a problem z świecącymi kontrolkami to drobiazg który można łatwo i tanio naprawić - gdyby tak było właściciel dawno by się z tym uporał przed sprzedażą auta.

Aukcje handlarzy samochodowych najczęściej mają w tytule ogłoszenia frazy takie jak: OKAZJA, WYJĄTKOWY, SUPER!!!!, IGŁA - kiedy widzisz tego typu ogłoszenia- nie skreślaj ich, ale miej świadomość że możesz mieć do czynienia z rasowym handlarzem samochodami używanymi.

Czytając opis zawarty w ogłoszeniu zwróć uwagę na konkrety, kiedy auto miało ostatni przegląd, co było wymieniane, czy do auta jest książka serwisowa, jakie jest wyposażenie auta, przebieg. Jeśli nie możesz znaleźć tych informacji w ogłoszeniu to postaraj się o wszystko wypytać tel. właściciela. Poproś o przesłanie tych informacji mailem (zapisz taką wiadomość) lub w razie spisywania umowy dodaj załącznik z powyższymi informacjami. W przypadku problemów oraz niezgodności co do specyfikacji lub przebiegu będziesz miał dowód że kupiłeś auto o innych parametrach. Rób zrzuty ekranu ogłoszeń które Cię interesują. Tutaj znajdziesz odpowiedni program.

Numer pod który dzwonisz skopiuj i wklej w wyszukiwarka, sprawdź czy dana osoba nie sprzedaje innych auta, oceń ich stan. Czy każde z nich jest taką WIELKĄ okazją.

Przeszedł czas na ocenę zdjęć. Dobrze się przyjrzy co możesz na nich zobaczyć czy są pokazane szczegóły samochodu (elementy poddające się zużyciu: kierownica, boczki drzwi, przyciski, tapicerka oraz elementy świadczące o przeszłości powypadkowej krzywe szpary pokrycia karoserii, szyby z różnych lat produkcji itp) Poproś o zdjęcia w lepszej jakości (zauważysz ślady fotomontażu) oraz ich większą ilość (w szczególnie zdjęcia pokazujące wyżej wymienione elementy).

Zadzwoń do sprzedawcy, spróbuj potwierdzić informacje które pojawiły się w ogłoszeniu. Zapytaj o możliwość wizyty w serwisie, elektroniczny pomiar lakieru. Powiedz, że jesteś z daleka i nie chcesz się rozczarować autem, dlatego masz zamiar zabrać ze sobą mechanika która zapozna się z stanem auta.  Staraj się wymusić na sprzedawcy jakąś deklarację ( auto rzeczywiście jest w tak dobrym stanie jak w opisie - niech poda dowody), obserwuj czy nie zaczyna kręcić gubić się w swoich historiach. Sprawdź jak można za pomocą rozmowy telefonicznej zdemaskować nieuczciwego sprzedawcę.

Polecane linki:
Ogłoszenia samochodowe w internecie Niemcy, Francja, Włochy...
Sprawdź VIN VW, Audi, Seat, Skoda.
Sprawdź przebieg auta z Belgi, Dani, Holandii, Szwecji.