środa, 26 czerwca 2013

Niezapłacony podatek VAT od sprowadzonego auta z zagranicy.

Witam serdecznie dzisiaj chciałbym poruszyć bardzo ważny temat jakim jest niepłacenie podatku VAT od aut sprowadzanych z zagranicy. Zakup auta z niezapłaconym VAT-em wiąże się z wieloma nieprzyjemnościami oraz wysokimi karami  za zaległy podatek. Przestępcy korzystają z niesprawnie działającego systemu wymiany informacji podatkowej, który działa wewnątrz UE. W tym wpisie dowiesz się : Po czym rozpoznać auto z niezapłaconym Vat-em? Co powinno wzbudzić Twoje podejrzenia odnośnie niezapłaconego podatku? Na czym polega proceder sprowadzania aut bez VAT? W jaki sposób sprawdzić czy auto ma zapłacony podatek? Jakie kary grożą z oszustwo podatkowe na VAT? Jeśli jesteś zainteresowany odpowiedzią na powyższe pytania to zapraszam Cie do dalszej części tego artykułu.

Na wstępie warto wytłumaczyć na czym polega  przekręt na podatku VAT przy sprzedaży auta i dlaczego jest możliwy? Zacznijmy od wytłumaczenia pojęcia WDT - wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów polega na sprzedaniu towaru, firmie (podatnik VAT-EU) z innego kraju UE.  Realizując taką transakcję firma może wysłać towar z stawką 0% VAT. Jak sprawa wygląda w praktyce.  Niemiecka firma leasingowa sprzedaje auta np. 3 letnie, którym skończył się okres leasingu. Firma wystawia auta na aukcjach do których maja dostęp jedynie handlarze samochodowi. Niemiecka firma sprzedając auto polskiej firmie wystawia FV 0%.  Polska firma jest zobowiązana uiścić podatek VAT w polskim Urzędzie Skarbowym. Importer auta dokonuje wszelkich opłat związanych z sprowadzonym autem (akcyza, tłumaczenia), fałszuje niemiecką FV (przedstawia w urzędzie FV23%), otrzymuje zaświadczenie VAT-25 - formularz zaświadczenia potwierdzającego uiszczenie podatku od towarów i usług lub brak obowiązku uiszczenia podatku od towarów i usług z tytułu nabycia środka transportu. Auto jest sprzedawane do zaprzyjaźnionego komisu i odsprzedawane dalej klientowi na FV marża (zawiera podatek VAT jedynie od marży komisu). US po kilku miesiącach dostaje raporty od niemieckiego odpowiednika dotyczące WDT i po pewnym czasie lokalizuje popełnione przestępstwo. Kontaktuje się z firma która sprowadziła auto do Polski - ta najczęściej nie istnieje  a jej właściciel nie posiada majątku który można by było zająć w zamian za niezapłacony podatek VAT. US otrzymuje VIN auta i lokalizuje samochód przez Urząd Komunikacyjny, Prosi o zapłacenie VAT-u z odsetkami karnymi przez obecnego właściciela auta. Jeśli ten nie zapłaci auto trafia na licytację. Sprawy o niezapłacony VAT od samochodu wychodzą po 12-24 miesiącach w zależności od sprawy. - Tak w skrócie wygląda cały proceder.

W jaki sposób ochronić się przed zakupem auta bez VAT?
Przede wszystkim trzeba wiedzieć jakie auta są najczęściej wykorzystywane  w tego rodzaju procederze. W kilku punktach poniżej znajdziesz dokładne informacje wskazujące na możliwość niezapłaconego VAT:
- auto jest stosunkowo młode (2-3 lat tyle najczęściej trwa leasing)
- w dowodzie rejestracyjnym w pozycji właściciel jest wpisana firma
-  auto jest sprzedawane na FV marża
-  auto zostało sprowadzone do kraju przez inną firmę niż komis nam je sprzedający (to nie jest reguła)
-  firma importująca auto ma bardzo krótką historię (niedawno została założona, nie zawsze uzyskamy to info. od komisu o importerze .)
- stan auta nie wskazuje na powypadkową przeszłość, auto z pełną dającą się potwierdzić historię serwisową i UWAGA atrakcyjną cenę

Najczęściej w tego rodzaju procederze są sprzedawane auta drogie, powyżej kilkudziesięciu tysięcy złotych, ale nie jest to reguła. Konsekwencje za niezapłacony VAT w pierwszej kolejności ponosi importer (ten najczęściej jest niewypłacalny), dlatego US ściga właściciela pojazdu. Przykład ujawnionej afery tego typu.Skąd mogę mieć pewność, że auto ma zapłacony VAT? Jak to można sprawdzić?
Niestety jeśli auto jest zarejestrowane na firmę nigdy nie możemy mieć 100% pewności co do zapłaconego podatku (poza FV23). Możemy natomiast ograniczyć dość skutecznie ryzyko zakupu takiego auta. Cechy charakterystyczne aut z VAT:
- w dowodzie jako właściciel widnieje osoba prywatna
- auto zostało zakupione od ubezpieczalni jako powypadkowe, naprawione lub sprzedane jako uszkodzone (bardzo rzadko firmy sprzedają auta powypadkowe bezpośredni handlarzom z reguły pojawia się lokalny pośrednik i FV marża)
- auto jest sprzedawane na FV23 na której wyszczególniona jest cena brutto i netto
- auto jest sprzedawane po cenie rynkowej uzależnionej od prawdziwego  stanu i  przebiegu (auto z przebiegiem o 200 tys. km większym lub powypadkowe będzie tańsze o 20-30% od ceny rynkowej)
(Tutaj dowiesz się jak sprawdzić historię Audi, VW, Seata i Skody)
- auto sprzedawane jest przez firmę o długiej i wiarygodnej historii, która jest importerem auta do Polski

Podsumowując proceder sprowadzania samochodów z zagranicy z pominięciem podatku VAT nie jest niczym nowym. Na forach motoryzacyjnych temat przewija się od dawna i ludzie na co dzień śledzący rynek aut używanych znają go bardzo dobrze. Problemem jest dotarcie do świadomości przeciętnego kupującego. Trzeba pamiętać, że prawdziwe OKAZJE NIE NIE ISTNIEJĄ Stosując się do zasad  wymienionych powyżej jesteś w stanie uniknąć nie przyjemności związanych z niezapłaconym podatkiem. Cała sytuacja związana jest z źle działającym systemem przepływu towarów w UE, który umożliwia tego typu nadużycia. Najgorsze jest to,że możesz ponieść karę za przestępstwo skarbowe w które zostałeś nieświadomie wplątany. I na koniec bardzo WAŻNE problem może również dotyczyć aut, które są zarejestrowane w PL od pewnego czasu nawet 2 lat. Czasami US wykrywa tego rodzaju przestępstwo z dużym opóźnieniem i zgłasza się do II właściciela w kraju. Karalność przestępstwa skarbowego ustaje, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynęło 5 lat.Polecane artykuły:
Bezczelne przekręty na VAT
Przekręt na podatku VAT przy sprzedaży auta
Jak nie dać się oszukać na podatku VAT przy kupnie sprowadzanego auta.
Zagraniczna strona z poleasingowymi autami z zagranicy.