sobota, 21 września 2013

Sprawdzanie przebiegu, historii auta z Belgii - Car Pass, przeglądy, historia serwisowa.

Witam, ciesze się że odwodziłeś mojego bloga. W tym artykule przedstawię Ci informacje, które zdobyłem na temat systemy zapisywania informacji serwisowych aut z Belgii. Opisze dokładnie co to jest Car Pass oraz dlaczego powinieneś o niego zapytać sprzedawcę auta. Belgowie posiadają jeden z najbardziej surowych systemów badań technicznych w UE, 22% badanych aut nie zalicza weryfikacji w stacji kontroli - dalej opisze dlaczego tak się dzieje. Ponadto odpowiem na takie pytania: 
Co ile należy wykonywać badanie techniczne w Belgii dla aut używanych ?
Ile kosztuje badanie techniczne? Jak wygląda potwierdzenie badania technicznego i co na nim się znajduje? Jak sprawdzić przebieg auta z Belgi? Zainteresowanych zapraszam do dalszej części wpisu.

 Na wstępie bardzo ważna wiadomość. Istnieje strona pozwalająca sprawdzić historię przebiegów auta z Belgi: https://professionals.car-pass.be/verify/?request_locale=fr
Po wprowadzeniu  numeru dokumentu certyfikatu Car-Pass, daty i wartości ostatniego przebiegu (wpisanego w ten certyfikat) możemy zweryfikować przeszłość auta. Certyfikat Car – Pass, z którego Belgowie są bardzo dumni, został wprowadzony w celu zwalczania nieuczciwych praktyk polegających na fałszowaniu przebiegu. Odtąd każdy warsztat duży czy mały lub stacja diagnostyczna, mające styczność z danym pojazdem, wprowadzają dane dotyczące przebiegu tego pojazdu do ogólnokrajowej bazy danych. Pozwala to na wydrukowanie certyfikatu Car – Pass podczas wizyty w stacji diagnostycznej pod warunkiem że mamy  dowód rejestracyjnym i dysponujemy autem.

Tak własnie wygląda Car - Pass - znajdziesz na nim przebieg auta wraz z konkretną datą, Każda firma prowadząca handel i prace przy samochodach (do 3,5 tony) w ramach swojej działalności ma obowiązek przekazywać dane do centralnej bazy Car – Pass (przez Internet, fax, pocztę). Zwolnione są z tego obowiązku myjnie samochodowe, auto-pomoc i naprawy nie przekraczające 125 € (za wyjątkiem aut firmowych). Nie dostosowanie się do tego wymogu jest prawnie karalne (grzywna i kara więzienia).

Belg chcąc sprzedać swoje auto, najpierw musi udać się na bardzo szczegółowy przegląd techniczny (koszt 53 euro). Po jego wykonaniu otrzymuje dokument z oceną stanu auta oraz dostaje wygenerowane  z systemu świadectwo Car-Pass.  UWAGA: Certyfikat Car – Pass jest ważny tylko przez 2 miesiące od daty jego wystawienia. Po tym czasie nie zweryfikujemy autentyczności świadectwa na tej stronie Auta sprzedawane na eksport w których pośredniczą wyspecjalizowane firmy nie mają niestety obowiązku przeprowadzania badania oraz generowania Car - Pass. 

Z lewej strony skan przedstawia oryginał certyfikatu badania technicznego, który każdy Belg powinien wozić w aucie. Z prawej strony lista sprawdzonych podzespołów na obowiązkowym badaniu technicznym przed sprzedażą.


Pierwsze badanie techniczne (fr. Contrôle technique) należy wykonać w terminie 2 miesięcy przed upływem 4 lat od daty pierwszej rejestracji nowego samochodu. Następnie kolejne wizyty odbywają się z reguły corocznie z pewnymi wyjątkami:
 - auta po wypadku przechodzą specjalne zaostrzone badania po dokonaniu naprawy powypadkowej.
- auta zasilane gazem (LPG) pierwsze badanie przechodzą bezpośrednio po wyprodukowaniu,.
Badanie techniczne można wykonać w jednej z 77 stacji diagnostycznych (fr. Centre de Contrôle Technique) na terenie całej Belgii. W przypadku dyskwalifikacji ponowną wizytę można przeprowadzić tylko w tej samej stacji. Na tej stronie znajdziesz dokładne adresy stacji diagnostycznych w Belgii

Podstawowy koszt badania technicznego to 29,10 €, ale dochodzą do tego bardzo liczne dodatki:
 
- badanie spalin dla silników diesla; 11,10 €
- kontrola instalacji gazowej; 15,90 €
- spóźnienie z terminem badań technicznych max 1miesiąc; 7,40 €
- wydrukowanie certyfikatu Car – Pass; 6,90 €
- badanie powypadkowe; 90,60 €
- badanie przed sprzedażą; 53,00 €
Wszystkie stacje techniczne obowiązuje ten sam cennik. W porównaniu z Polską tanio nie jest, ale za to mamy gwarancje gruntownie sprawdzonego auta, którym będziemy mogli bezpiecznie się poruszać.

Potwierdzeniem z badania technicznego jest zaświadczenie (fr. Certificat de Visite) wydrukowane na specjalnym papierze, dokument jest bardzo oficjalny i znormalizowany na cały kraj. Nie ma żadnych naklejek na szybę, ani pieczątki w dowodzie. Pozytywny Certyfikat ma tło w kolorze zielonym (zdjęcie u góry), jeśli ma tło w kolorze czerwonym to oznacza, że auto zostało odrzucone podczas badań. Wykryte usterki są obowiązkowo wpisywane do omawianego Certyfikatu. Dokument należy obowiązkowo wozić w samochodzie (jest jedynym fizycznym potwierdzeniem badania), brak ważnego Certyfikatu podczas kontroli policyjnej grozi wypisaniem raportu, i ewentualnie mandatem. 

Podsumowując znalazłeś/znalazłaś interesujące auto sprowadzone z Belgii zapytaj o Car-Pass. poproś o skan dokumentu i sprawdź go na stronie www. Jeśli nie ma Car-Pass-u pytaj o książkę serwisową oraz certyfikat z przeglądu. Poproś sprzedawcę o przesłanie skanów tych dokumentów wraz z dowodem rejestracyjnym - to pozwoli zweryfikować autentyczność dokumentów. Jeśli nie będzie miał nic do ukrycia, chętnie Ci je udostępni. Jeśli sprzedawca nie ma dokumentów serwisowych, a auto jest zadbana - staraj się negocjować cenę.

Ps. Jeśli chciałbyś sprawdzić przebieg auta z Belgii chętnie Ci w tym pomogę. Kontakt do mnie: 693 582 120 lub mail j.tomczak21@gmail.com. Koszt sprawdzenia auta będzie niewielki, a Ty będziesz miał pewność co do jego oryginalnego przebiegu.12 komentarzy:

 1. Autor artykułu sprawdził dla mnie samochód sprowadzony z Belgii, rozwiał moje wątpliwości i potwierdził przypuszczenia. Jeżeli ktoś szuka pomocy w sprawdzeniu przeszłosci auta z krajów UE, mozna śmiało polecić pomoc Jarosława Tomaczaka

  OdpowiedzUsuń
 2. Pan Jarek sprawdzil mi auto z Belgii w ciagu niecalych dwoch dni. Bardzo dobry kontakt i naprawde wzorowa wspolpraca. Jestem bardzo zadowolony i duzo spokojniejszy przed wyprawa na obejrzenie auta. Moim zdaniem warto wydac kilka zlotych na dodatkowe sprawdzenie samochodu(dodatkowej wiedzy nigdy za malo) niz utopienie pieniedzy w "bezwypadkowym" szrocie na kolkach. Polecam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 4. Skorzystałam z pomocy autora artykułu w sprawdzeniu samochodu i jestem bardzo zadowolona. Dobry kontakt, szybka weryfikacja. Uzyskane informacje są bardzo szczegółowe i co ważne, ich autentyczność weryfikowana w kliku źródłach. Polecam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Rzadko bywam tak zadowolony ze skrupulatności i sumienności drugiego człowieka tak jak autora artykułu. Raport bardzo szczegółowy, bardzo dobry kontakt. Jeśli kiedyś będę jeszcze potrzebował pomocy w sprawdzeniu samochodu. To tylko tutaj.
  POLECAM!!!

  OdpowiedzUsuń
 6. Witam .Jaki jest koszt takiego sprawdzenie auta z Belgii?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę napisać na e-maila j.tomczak21@gmail.com. Postaram się pomóc.

   Usuń
 7. ile kosztuje sprawdzenie auta i co potrzebujesz

  OdpowiedzUsuń
 8. Proszę napisać na e-maila j.tomczak21@gmail.com. Postaram się pomóc.

  OdpowiedzUsuń
 9. Witam czy mógłbyś mi pomóc też w sprawdzeniu samochodu. https://www.olx.pl/oferta/opel-vivaro-super-stan-long-klima-124-tys-CID5-IDBqHyg.html

  OdpowiedzUsuń
 10. Poniżej linki pod którymi dowiecie się jak sprawdzić przebieg auta po VIN i nie tylko:
  https://www.youtube.com/playlist?list=PLXkiKTrCgMCTyt-zlplhDs1bB3TLhjO3i.
  Playlista z darmowymi dekoderami VIN:
  https://www.youtube.com/watch?v=Y2VtgUJD9b4&list=PLXkiKTrCgMCTIvYGZ5Gg3e4VEyBVaP6Ph

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo ciekawie napisane. Jestem pod wielkim wrażaniem.

  OdpowiedzUsuń