niedziela, 6 października 2013

Podatek drogowy Niemcy. Koszty eksploatacji auta w Niemczech serwis, ubezpieczenia. Dlaczego Niemiec sprzedaje swoje dobre auto?

Witam serdecznie. W tym artykule znajdziesz informacje na temat kosztów eksploatacji auta w Niemczech. Dowiesz się ile kosztuje naprawa oraz serwis samochodu Niemca oraz dlaczego często opłaca mu się go sprzedać na eksport niż naprawiać u siebie.  Odpowiem również na pytania: Ile kosztuje ubezpieczenie auta w Niemczech? Jaka jest różnica w podatku drogowym między dieslem i benzyną? Ile Niemiec płaci podatku drogowego? Wymiennie koszty podstawowych napraw oraz serwisu. Zainteresowanych zapraszam do dalszej części artykułu.


Bardzo wiele mówi się o tym, że auta na zachodzie europy są droższe niż te sprzedawane u nas w kraju - tak to prawda jeśli spojrzymy powierzchownie na ceny na niemieckich i polskich portalach ogłoszeniowych dojdziemy do takiego wniosku. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że auta w Niemczech są eksploatowane w lepszych warunkach (lepsze drogi, paliwa) oraz statystyczny Niemiec ma więcej pieniędzy na dobry serwis auta niż jego polski odpowiednik. Kupując auto z Niemiec po dużym serwisie masz pewność wykonanej dobrej roboty. Generalnie auta z tego rynku są w lepszym stanie niż w Polsce.

Z drugiej strony auta kosztują tam więcej, ponieważ ich serwis oraz utrzymanie jest droższe niż w Polsce, a niemiecki klient ma bardziej zasobnym portfelem i może sobie pozwolić na zakup takiego auta  - które dla Polaka jest często za drogie. Aby trafić prawdziwą okazję trzeba znaleźć auto które dla Niemca z punktu ekonomicznego jest nieciekawe np. Auta z dużym przebiegiem, samochody po kolizjach, z uszkodzonymi silnikami, filtrami DPF, kołami dwumasowymi - takie auta poza wymienionymi wadami są ciągle godne polecenia, a ich cena jest atrakcyjna nawet na tle polskiego rynku.

Dla przykładu wymiana koła dwumasowego w VW Passacie 1.9 TDI 105 km z 2007 roku kosztuje Niemca od 1000 euro w niezależnym wariacie do 1500 euro u dealera VW. W Polsce taką usługę można wykonać już za 2500 zł. Rożnica jest ogromna, dlatego Niemiec bardzo często decyduje się na sprzedaż auta. W skrócie im poważniejsza naprawa tym bardziej opłaca się sprzedać auto na eksport.

Dla zainteresowanych podaje adresy stron:
http://www.mister-auto.de/de/ - części zamienne
http://www.deine-autoreparatur.de/
http://www.schmidt-und-koch.de/neuwagen/vw.html - oferty związane z serwisem oraz naprawą auta

Przykładowy koszt wymiany rozrządu na terenie Niemiec. Ceny usług są przeważnie wyższe od 50% do nawet 100%, koszt części jest z reguły wyższy o około 20-30%.


Ubezpieczenie auta również kosztuje zdecydowanie więcej niż w Polsce, Ubezpieczenie na terenie Niemiec różni się od polskiego ubezpieczenia przede wszystkim tym, że jest zawierane na konkretny pojazd prowadzony przez konkretnego kierowcę – jednym pojazdem może kierować więc jedna, ubezpieczona osoba, ewentualnie osoby wpisane do ubezpieczenia, np. żona lub dziecko. Obca osoba nie może prowadzić cudzego pojazdu.
        Porównywarki ubezpieczeń mają bardzo kompleksowe pytania: należy wpisać m.in. miejsce zamieszkania, dane samochodu i osoby ubezpieczanej, rodzaj ubezpieczenia (OC, OC + częściowe AC, OC + pełne AC) Przykład: Niemiecka porównywarka ubezpieczeń OC/AC

PRZYKŁAD: Porównanie ubezpieczenia w Niemczech i w Polsce dla samochodu Mazda 626, 2.0, benzyna, rocznik 2000, roczny przebieg ok. 10 000 km, garażowany, kierowca: kobieta, prawo jazdy od 2009 roku, bez wypadków, przy braku zniżek.
Niemcy: ubezpieczenie OC od 400 do 800 Euro
Niemcy: OC + pełne AC: od 500 do 1300 Euro:
Polska: ubezpieczenie OC w wysokości 800-2000 zł:
+ AC: od 1600-1900 złPODATEK DROGOWY NIEMCY.
Tabela emisji CO2 dla poszczególnych samochodów: http://www.dat.de/uploads/media/LeitfadenCO2.pdf 

Jest całe mnóstwo stron, na których można obliczyć wysokość podatku drogowego podając podstawowe dane samochodu, np.: Dla samochodów z pierwszą rejestracją przed 1.07.2009: http://www.kfz-steuer.de/kfz-steuer_pkw.php - konieczne jest wpisanie obok daty pierwszej rejestracji, również normy (klasy) emisji spalin oraz klucza. Dane znajdują się w dowodzie rejestracyjnym (Zulassungsbescheinigung Teil I).


Dla samochodów z pierwszą rejestracją po 1.07.2009: http://www.kfz-steuer.de/kfz-steuer_pkw_neu.php (należy podać datę pierwszej rejestracji, pojemność silnika, klasę emisji spalin).

O ile podatek jest większy dla diesla niż dla benzyny w Niemczech?Opodatkowanie samochodu z silnikiem benzynowym - 2 € za każde rozpoczęte 100 cm³ pojemności, z silnikiem Diesla 9,50 € za każde rozpoczęte 100 cm³ pojemności. Kwota wolna od podatku: przy emisji spalin 120g/km dla samochodów zarejestrowanych do 2011 roku, 110g/km dla samochodów zarejestrowanych od 2012 roku oraz 95g/km dla samochodów zarejestrowanych od 2014r. Za każdy kolejny g/km naliczony jest podatek w wysokości 2 € .
Dla Audi A3 z 2003 roku z silnikiem 1.9 TDI moc 101 km podatek wynosi około 300 euro.

Tak jak widzisz czasami Niemcowi po prostu opłaca się sprzedać swoje auto, ponieważ podatki dla starszych aut ciągle rosną, a koszty większych napraw są  bardzo wysokie. Warto mieć dobrego mechanika, który nam naprawi auto z Niemiec wtedy jest duża szansa, że takie auto znajdziemy w dobrej cenie i jeszcze się nim nacieszymy. Zwróć uwagę na różnicę w podatku miedzy dieslem a benzyną - jeśli Niemiec wybiera diesla do raczej będzie nim jeździł bardzo dużo.

Polecane artykuły.