piątek, 6 grudnia 2013

Tłumaczenie belgijskiego dowodu rejestracyjnego - znaczenie pól.

Witam, dzisiejszy wpis będzie krótki, aczkolwiek będzie zawierał podstawowe informacje związane z tłumaczeniem dowodu rejestracyjnego z Belgii. W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na takie pytania:
Jakie są znaczenia pól w dowodzie? Jak przetłumaczyć pola w dowodzie Belgijskim? Na co zwrócić uwagę podczas oglądania dowodu? Gdzie odczytam VIN, które pole? Jeśli jesteś zainteresowany odpowiedziami na te pytania zapraszam do dalszej części wpisu.



A. Numer tablic rejestracyjnych
B. Data pierwszej rejestracji , dalej  Data ostatniej rejestracji
C1. Nazwisko i imię właściciela
C3. Ulica, kod pocztowy, miejscowość
D1. Marka pojazdu
D3. Model
E. Numer VIN
P1. Pojemność silnika
P2. Moc silnika w KW
P3. Rodzaj paliwa

Ciekawostka: Każdy Belg ma obowiązek wozić ze sobą dokumenty z badania technicznego, ponieważ w dowodzie rej. nie ma miejsca na pieczątkę diagnosty, najczęściej takie certyfikaty lądują w schowku wraz z ks. serwisową. Jeśli do auta z Belgi nie ma dokumentów z przeglądu możesz mieć podejrzenia co do jego przebiegu. Więcej informacji o dokumentach aut z Belgi oraz o sprawdzaniu przebiegu znajdziesz tutaj.

W Belgi podatki od samochodu są uzależnione od mocy i pojemności. Dlatego cześć aut już w momencie wyjazdu z salonu ma automatycznie organiczną moc po to aby zapłacić niższy podatek drogowy - tego typu informacje czasami znajdujemy po rozkodowaniu VIN w ASO. Podstawową zasada przy sprawdzaniu dokumentów auta jest porównanie danych znajdujących się w dowodzie z danymi na umowie kupna-sprzedaży oraz sprawdzenie numeru VIN w miejscu wybicia na nadwoziu. Jeśli w miejscu właściciela pojazdu wpisana jest firma należy sprawdzić czy auto miało zapłacony VAT. Więcej na ten temat piszę tutaj.


Dowód z Belgi, który wrzuciłem jako załącznik jest wzorem dowodu obowiązującym do 2010 kiedy to wprowadzono nowy wzór. Dokument pochodzi z francuskojęzycznej cześć Belgii Walonii, w Flamandźkiej części jest po niderlandzku. Aby móc zarejestrować auto  w Polsce dowód z Belgii musi być cały, nie może być nie czytelny.W innym przypadku nasze auto nie zostanie zarejestrowane.


Po tym linkiem zamieszczam przykład nowego dowodu w obu wersjach językowych.



Jeśli cenisz swój czas i wolisz uniknąć błędów podczas wypełniania wniosku oraz nieporozumień w urzędach (nie licz na pomoc Pani z okienka) możesz zamówić przygotowanie całej dokumentacji lub nawet zlecić rejestrację auta w Twoim imieniu.Sam pomagam w przygotowaniu dokumentacji do rejestracji oraz załatwiam tłumaczenia - Twoje zadanie to dostarczenie dokumentów do odpowiedniego Urzędu. Jeśli jesteś zainteresowany napisz w sprawie rejestracji na adres: j.tomczak21@gmail.com lub dzwoń Jarek Tomczak kom. 692 534 224. Odpowiem w ciągu 1h;)


Polecane artykuły: