środa, 29 maja 2013

Giełda samochodowa w Poznaniu - czy warto sie wybrać?

W miniona niedzielę (26.05.13) wybrałem się do Poznania na giełdę samochodową organizowana przez Automobilklub Wielkopolski na Torze Poznań. W tym wpisie znajdziesz odpowiedzi na takie pytania: Ile obecnie jest aut na giełdzie w Poznaniu? Czy auta na giełdzie są tańsze? Ile kosztuje wjazd na Giełdę w Poznaniu? Czy jest dużo odwiedzających giełdę na torze Poznań? Czy można sprzedać kupić auto na giełdzie w Poznaniu? Zapraszam do dalszej części artykułu.


Podstawowe informacje na temat samochodowej giełdy w Poznaniu.
GIEŁDA SAMOCHODOWA - czynna w czwartki i niedziele w godz. 5:30 - 13:00
Tor Poznań, ul. Wyścigowa 3, 62-081 Przeźmierowo,
strona www

Pierwsze zdjęcie w tym artykule  było zrobionych kilka dobrych lat temu. Początki giełdy w Poznaniu są związane z budową toru wyścigowego.  W 1974 roku na skraju lotniska, częściowo wykorzystując nieużywany pas startowy, wybudowano tor wyścigów samochodowych i motocyklowych "Poznań", będący w gestii Automobilklubu Wielkopolski. Na terenach toru i okolic odbywa się dwa razy w tygodniu giełda samochodowa. Poznańska giełda z czasem zaczęła cieszyć się wielka popularnością oprócz samochodu można było tam znaleźć potrzebne części oraz akcesoria samochodowe. W czasach swojej świetności co Niedzielę na giełdzie potrafiło znaleźć się około 2 do nawet 3 tys. aut. Był to okres masowego napływu aut z zagranicy, kiedy istniało relatywnie mało komisów oraz ogłoszenia w internecie nie były tak popularne i łatwo dostępne jak dziś.


Obecnie na giełdzie można znaleźć około 100 aut (niedziela) rożnej klasy oraz w różnej cenie. Dominują auta 8 -15 letnie w szczególności VW oraz Audi, oczywiście z dieslem pod maska.  Na giełdzie można znaleźć auta od 3 do 100 tys zł w przeważającej większości z Poznania.  Auta starsze w cenie do 10 tys. zł cieszą się największym zainteresowaniem. Sam byłem świadkiem sprzedaży dwóch do 4 tys. zł każdy. Wynika pewnie to z tego, że oczekiwania względem takiego auta nie są duże, a jego stan można ocenić podczas krótkiej jazdy próbnej po giełdzie oraz szybkich oględzin - gwarancja sukcesu jest przyzwoity stan i niska cena pojazdu. Cena auta zawsze odzwierciedla jego wartość, na giełdzie ceny są raczej ok, to zależy czego szukamy - pamiętajmy o negocjowaniu to dzięki niemu jesteśmy wstanie osiągną na prawdę fajne ceny.


Często wystawiając auto na giełdzie dostajemy propozycję zakupu auta od handlarza, którzy stanowią większość wśród sprzedających. Jeśli zgodzimy się na atrakcyjna cenę możemy liczyć na to że sprzedamy samochód. W szczególności poszukiwane są Audi, VW, Ople oraz tanie auta miejskie. Już  wjeżdżając na giełda popularnym autem  możemy spotkać się z propozycja zakupu.


Kupujących może jest tyle co aut, może trochę więcej - to zależy od warunków pogodowych oraz pory roku. Na giełdę warto przyjechać przed 8:00 wtedy możemy liczyć na miejsce przy głównej alejce. Po ustawieniu się na miejscu i wywieszeniu ogłoszenia pozostaje nam czekać na potencjalnych klientów. Warto raz po raz odpalić auto oraz otworzyć maskę, robiąc zamieszanie wokół naszego auta zawsze wzbudzimy większe zainteresowanie. Kolejną często stosowana praktyką jest obniżka ceny wraz z mijającymi godzinami ( przy każdej cenie napisane jest do negocjacji). 


Ważna informacja dla zainteresowanych wjazdem na giełdę autem. Ceny rozpoczynają się od  50 zł samochody osobowe, przez 60 zł samochody dostawcze, kończąc na 80 zł dla zestawu auto z lawetą.

Na giełdzie oprócz samochodów znajdziemy również handlarzy częściami zarówno w niedzielę jak i czwartek. Podejrzewam, że po części bardziej opłaca się wybrać w środku tygodnia, kiedy na giełdzie jest więcej handlarzy części. Wybór jest naprawdę spory a ceny atrakcyjne. Największy plus jest taki, że widzimy dokładnie co kupujemy - na Allegro rożnie z tym bywa.

Podsumowując moim zdaniem warto pojechać na giełdę do Poznania w szczególności jeśli mieszka się w pobliżu lub szuka się dość taniego auta. Wszystkie ceny podlegają negocjacji, więc zawsze możemy liczyć na pewien rabat. Plusem jest to, że czasami na giełdzie pojawiają się osoby które od dawna nie mogą sprzedać auta przez ogłoszenia internetowe - to one są szczególności skłonne do obniżki cen. Jeśli mieszkasz w Poznaniu lub okolicy wybierz się na giełdę.