sobota, 19 kwietnia 2014

Auta z Holandii - sprawdzenie VIN, tablic rejestracyjnych, kręcenie liczników.

Witam,
dzisiaj chciałbym opisać temat sprowadzania oraz zakupu auta z Holandii.
Nie będę wchodził w szczegóły skoncentruje się na najważniejszych tematach, postaram się odpowiedzieć na najczęściej zadawane mi pytania odnośnie tego rynku. W tym artykule znajdziesz odpowiedź na takie pytania: Jakie dokumenty potrzebuje do rejestracji auta z Holandii? Jak sprawdzić przebieg auta z Holandii? Co to jest podatek BMP? Admission Gmbh - auto z Niemiec czy z Holandii? Kręcenie liczników aut w Holandii? Jesteś zainteresowany zakupem auta z Holandii, więc musisz wiedzieć jakich dokumentów powinieneś wymagać od sprzedawcy. 
Holenderski samochód zarejestrowany do roku 2013 posiadał trzy karteczki dowodu rejestracji:
1. KENTEKENBEWIJS DEEL I A - dowód rejestracji pojazdu część IA - właściwy dowód pojazdu
2. KENTEKENBEWIJS DEEL I B - dowód rejestracji pojazdu część IB
- dowód posiadania pojazdu z danymi właściciela.
3.Oświadczenia eksportowego RDW - wydawane jest przez z RDW
(Państwowy Urząd Ruchu Drogowego)
4 Overschrijvingsbewijs DEEL 2 – holenderski dowód przerejestrowania pojazdu
Te cztery dokumenty musi posiadać właściciel pojazdu.  W celu rejestracji auta należny je przetłumaczyć u tłumacza przysięgłego i dostarczyć z wypełnionymi wnioskami do odpowiednich urzędów w Polsce.

W 2014 roku w Holandii wprowadzono kary za kręcenie liczników - cały proceder nie był może tak rozwinięty jak w Polsce, natomiast był to problem który z toku na rok był coraz większy. Wprowadzenie kar nie spowodowała wyeliminowania całego procedury - jest on szczególnie popularny w autach sprzedawanych na eksport w których dokumenty holenderskie przepadają, a my dostajemy w Polsce najczęściej niemiecki dowód wydany kilka tygodni temu. Nie kupuj nigdy auta bez jakiejkolwiek przeszłości, jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że kupisz auto firmowe, które bo 4 latach bardzo często ma przejechane ponad 200 tys km - nie dyskwalifikuje to auta, pod warunkiem, że płacisz za ten przebieg a nie stan licznika np 140 tys km. Bardzo często spotykam się z taki sytuacjami jak sprawdzam auta z tego rynku. UWAGA -leasingówki jadą w 99% na eksport, ponieważ na miejscu mało kto chce je kupić, z drugiej strony zainteresowanie z Polski jest spore na takie auta.Standardowo auto w Holandii pierwsze badanie techniczne ma po 4 latach od daty pierwszej rejestracji. Wszystkie informacje są zapisywane w centralnym systemie, możesz sprawdzić stan licznika wchodząc na stronę: SPRAWDZANIE PRZEBIEGU AUTA Z HOLANDII. System nie jest może spełnieniem marzeń polskich klientów, ponieważ trzeba zapłacić za sprawdzenie ;), ale można mu zaufać, szczególnie wtedy jeśli znamy przeszłość auta w serwisie lub skontaktowaliśmy się z ostatnim właścicielem.
W zamian otrzymujemy informację czy deklarowany przebieg ma logiczne uzasadnienie w porównaniu z informacjami zgromadzonymi w bazie ( w bazie są jedynie przebiegi z badań technicznych). Możemy otrzymać trzy rodzaje informacji: przebieg sfałszowany (w bazie jest zapisany wyższy), przebieg mało prawdopodobny (przebieg w bazie jest łudząco podobny do tego który został odnotowany np 1 rok temu) lub przebieg prawdopodobny - zgodny z historią przeglądów.

Holandia ze względu na wyjątkowy system podatków obciążających właścicieli aut stała się ciekawym rynkiem na którym można znaleźć atrakcyjne oferty zakupu auta na eksport.
Samochody na rynku lokalnym są drogie, natomiast te sprzedawane na eksport są oferowane bez podatku BPM nakładanego na każde auto. W przypadku auta używanego taki podatek to około 20-30% jego wartości w Holandii. Aby odzyskać taki podatek trzeba pokazać zagraniczny dowód rejestracyjny potwierdzający wywiezienie auta z Holandii i jego rejestrację w innym kraju. Najczęściej wszystkie formalności za nas załatwi holenderski sprzedawca który kontaktuje się z takimi firmami jak Admission Gmbh, zajmujące się rejestracją auto na jeden dzień w Niemczech aby uzyskać niemiecki dowód pozwalający zwrócenie Holendrowi podatek BMP. Podatek jest nakładany zarówno na auta firmowe jak i osób prywatnych.

Na podstawie przykładu z zdjęcia: 1 data rejestracji auta w DE, 2 to data wyrejestrowania.
Pytanie czy auto w Holandii było zarejestrowane na firmę czy na osobę prywatną? 
- tego po tym dowodzie się nie dowiemy.

UWAGA. Oprócz tego, że kupuje się auto bez podatku BPM jest również możliwość nabycia auta w cenie netto co często budzi wątpliwości czy auto w PL ma zapłacony VAT czy nie – jeśli mamy dostać FV marża. Ciężko powiedzieć czy oferowany auto przez polskiego pośrednika ma zapłacony VAT jeśli historia auta urywa się na niemieckim "jednodniowym dowodzie rejestracyjnym". Tego typu auta poznasz po tym że pierwsza rejestracja w DE odbyła się bardzo niedawno (czasami jest to kilka tygodni temu czasami dłużej).Więcej na temat przekrętów na VAT znajdziesz w moim artykule z zeszłego roku, który ciągle jest aktualny:  Niezapłacony podatek VAT od sprowadzonego auta z zagranicy.

PS. Jeśli chciałbyś sprawdzić przyszłość auta z Holandii - skontaktuj się ze mną, postaram się pomóc: ustalę jego przebieg, szczegóły serwisowe, zajmę się sprawą VAT.
Jarek Tomczak j.tomczak21@gmail.com lub kom. 692 534 224.

Polecane linki:
http://www.wiatrak.nl/12602/gielda-samochodowa-w-holandii
http://www.wiatrak.nl/10771/kupno-samochodu-w-holandii